Erkeklerde Ve Kadınlarda Kısırlık

Erkeklerde Ve Kadınlarda Kısırlık Adına Bilinen 5 Belirti

İnfertilite sorunları yaygındır. Bu çiftlerin çoğunun infertilite belirtileri yoktur. Hamile kalmaya çalışmak için çok komplike düşünmek için bir sebep yoktur. Bu nedenle çiftler, bir yıl veya daha uzun bir süre içerisinde hamile kalmaya çalıştıktan sonra başarısız oldukları takdirde tıbbi yardım almalıdırlar. 35 yaşın üzerindeki kadınlar için bu süre altı aya indirilir, çünkü problem yaşla birlikte artar.

İnfertilite Belirtileri

İnfertilite endikasyonu genellikle arkasındaki diğer koşullara bağlıdır. Örneğin,

Tedavi edilemeyen vakalarının yüzde 10 ila 15’i pelvik enfeksiyonlara neden olur. Bu hastalık, döllenmeyi önleyen yumurta kanalının tıkanmasına neden olur.

Erkeklerde ve kadınlarda, kısırlığa neden olan bazı durumlar vardır.

Her birinin semptomları ve nedenleri çok farklı olabilir. Endişeleniyorsanız, doktorunuza başvurmak sizin için önemlidir. İnfertilitenin genel belirtileriaşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kadınlarda Genel İnfertilite Belirtileri

Kadınlarda Genel İnfertilite Belirtileri

 • Düzensiz Adet Dönemleri

Kadının ortalama menstruasyonu 28 gündür. Bununla birlikte, bu durumun istikrarlı hale gelmesi durumunda, adetin bazı günleri dikkate alınabilir. Örneğin, 33 günlük menstruasyonunuz varsa, bu, sonraki aylarda sizin için “normal” adet dönemi olacaktır. Ama adet günleri o kadar değişkendir ki, adetinin ne zaman olacağını hayal bile edemeyen bir kadın düzensiz bir adet dönemi geçirir. Bu olay, hormonlar veya polistik yumurtalık ile ilişkili bir semptom sebebiyle olabilir. Bu iki durum da kısırlığa yol açabilir.

 • Ağrılı Regl Süreci

Çoğu kadın kendi adet dönemlerinde kramp yaşar. Ancak, bu ağrılı dönem, günlük yaşamı etkileyeceği noktaya ulaştığında endometriozis belirtisi olabilir.

 • Regl Görmemek

Bu ayrıca, kadınların ilk aydan sonra herhangi bir zaman görüp görmediğinin bir göstergesidir. Stres veya ağır gibi faktörler normal periyodunuzun gecikmesine veya kaybolmasına neden olabilir. Ama eğer aylardır devam ederse, o zaman doğurganlığınızı kontrol etme zamanı gelmiş demektir.

 • Hormon Dalgalanmalarının Göstergesi

Kadınlarda hormon dalgalanmalarının gösterilmesi, doğurganlık adına potansiyel problemlere işaret edebilir.

Aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz, doğrudan doktorunuzla konuşun.

 

 • Cilt problemleri
 • Azalmış cinsel tahrik
 • Yüzdeki saçların fazlalaşması
 • Kilo vermek
 • Seks sırasında ağrı

Bazı kadınlar tüm yaşamlarına acı veren bir cinsel ilişkiye girebilirler, bu yüzden böyle olması gerektiğini ve bunun doğru olduğunu düşündüklerini kendilerine ikna edeler. Ancak seks ağrı veren bir durum değildir. Hormon problemleri ile ilişkili olabilir veya başka sebeplerden dolayı olabilir ve bu hastalıklara karşı korunmak için takip edilmelidir.

Erkeklerde Genel Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde Genel Kısırlık Belirtileri

 • Cinsel İstek Değişiklikleri

Bir adam hormonlarıyla verimli olarak cinsel istek duyar. Erkeklikteki değişim genellikle hormonlar tarafından belirlenen verimlilik sorunlarını gösterir.

 • Testis Ağrısı Veya Şişmesi

Acıya veya şişmeye neden olabilen birkaç durum vardır. Testislerde ağrı ve şişmenin nedeni genellikleinfertilite olabilir.

 • Kalıcı Ereksiyon İle İlgili Sorunlar

Bir erkeğin ereksiyonu sürdürme yeteneği genellikle hormon seviyelerine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …