Erkekte kısırlık testleri

Erkekte Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Bebek sahibi olamayan birçok çiftin, birden fazla kısırlık nedeni vardır; bu nedenle muhtemelen ikinizin de doktora görünmesi gerekecek. Kısırlığın nedenini belirlemek için birkaç test gerekebilir. Bu yazımızda, erkekte kısırlık problemlerinin teşhisi için yapılan testleri listeledik…

Genel Fiziki Muayene ve Tıbbi Öykü

Genel fizik muayene ve tıbbi öykü. Bu, cinsel organlarınızı incelemek ve doğurganlığı etkileyebilecek kalıtsal koşullar, kronik sağlık sorunları, hastalıklar, yaralanmalar veya ameliyatlar hakkında sorular sorulmasını içerir. Doktorunuz ergenlik dönemindeki cinsel alışkanlıklarınızı ve cinsel gelişiminizi sorabilir. Sperm analizi yapılır. Sperminiz daha sonra mevcut sperm sayısını ölçmek için bir laboratuvara gönderilir ve spermin şekli ile hareketinde bir anormallik aranır. Laboratuvar aynı zamanda spermdeki enfeksiyonları da kontrol eder.

Sperm sayımlarında, bir numuneden diğerine dalgalanmalar görülmektedir. Çoğu durumda, doğru sonuçların elde edilmesi için belirli bir süre zarfında birkaç farklı analiz yapılır. Genellikle sperm sayımları bir numuneden diğerine büyük ölçüde dalgalanmaktadır. Çoğu durumda, doğru sonuçların elde edilmesi için belirli bir süre zarfında birkaç mene analiz testi yapılır. Sperm analiz sonuçlarınız normalse, doktorunuz daha fazla erkek kısırlık testi yapmadan önce eşinizin de kapsamlı bir şekilde test edilmesini tavsiye edecektir.

Doktorunuz erkekte kısırlık nedenlerini belirlemeye yardımcı olması için ek testler önerebilir. Bunlardan bazıları şöyle;

Skrotal Ultrasonografi

Bu test, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak yapılır. Bir skrotal ultrasonografi; varikosel ya da başka problemler olup olmadığını görmek için doktorunuza yardımcı olabilir.

Hormon testi

Hipofiz bezi, hipotalamus ve testisler tarafından üretilen hormonlar; cinsel gelişim ve sperm üretiminde önemli bir rol oynar. Diğer hormonal veya organ sistemlerinde görülen anormallikler de kısırlığın nedeni olabilir. Hormon testi, testosteron ve diğer hormonların seviyesini ölçer.

Boşaltım sonrası idrar tahlili

İdrarınızdaki sperm ile yapılan tahlilleri içerir.

Genetik testler

Sperm üretimi çok düşük olduğunda, bunun nedeni genetik faktörler olabilir. Genetik testler; varsa Y kromozomundaki değişiklikleri ve genetik anormallik bulguları gösterir.

Testiküler biyopsi

Bu testte numuneler, bir iğne ile alınır. Yapılan biyopsi sonuçlarına göre sperm üretiminiz normal görünüyorsa; bu durumda sperm kalitesiyle ilgili ya da tıkanıklık problemi olabilir demektir. Yine de bu test, erkek kısırlık testleri arasında en sık tercih edilen yöntemlerden biri değildir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …