Kadınlarda ki Kısırlık Nedenlerinden Biri

Rahim İçi Yapışıklıklar

sd

Rahim içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı yapışıklıklar oluşabilmektedir. Oluşan bu yapışıklıklar bir müddet sonra kısırlığa neden olmaktadır. Rahim içerisindeki yapışıklıkların sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Tüp bebek veya kısırlık tedavisi öncesi rahim içerisinde geçirilen operasyonlar sonucunda yapışıklık oluşabilmektedir.
  • Daha önceleri atlatılmış bir kürtaj vakası da rahim içerisinde yapışıklıklar meydana getirebilir.
  • Göğüs hastalıklarından örneğin; zatürre ve verem hastalıkları nedeni ile de rahim içerisinde yapışıklıklar oluşmaktadır.
  • Çeşitli ateşli hastalıklarda rahim içerisinde yapışıklık oluşturmaya neden olur.
  • Daha önceleri bebek düşürme gibi düşük vakalarında düşen bebeğin orada hem kayganlık oluşturur ve hem de yapışıklığa neden olur.

Her hangi bir kısırlık tedavisinde özellikle ‘’Tüp Bebek’’ tedavi yönteminden önce rahim içerisinde hiçbir sorun olmamalıdır. Bu nedenle detaylı ultrason ile iyice gözlemlenir. Histerosalpingografi  ile tüp bebek öncesi mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca histeroskopi ile de değerlendirmeler yapılmaktadır.

sdds

Histeroskopi esnasında hastanın rahmi tüp bebek uzmanları tarafından değerlendirilirken, rahim içi yapışıklık, doğuştan genetik perde (septum) tespiti, miyop, polip; (iyi huyludurlar. Küçük et benine benzerler. Hiçbir tehlikeleri yoktur. Fakat kısırlığa sebep olabilirler bu nedenle tedavi edilmelidirler. Tedavileri çok basit bir operasyon ile olumlu sonuçlanmaktadır.)tedavileri aynı zamanda yapılır ve hasta tüp bebek uygulamasına hazır hale getirilir. Rahim içerisinde ki yapışıklıklar verilen ilaçlar ile açılabilmektedir. Şayet tam bir sonuç elde edilemiyor ise o vakit laparoskopik müdahale ile direk ilaç verilir ve rahim açılır.

İlginizi Çekebilir

Kadınlarda infertilitenin anlaşılması

Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hem erkekler hem de kadınlar için kısırlık rahatsızlığı önemli bir problemdir. Çocuk sahibi olmak isteyen …