Kadın Kısırlığında Hormon Tedavisi

Yumurtlama, olgun bir folikülün çatlayıp yumurta bırakması sürecidir. Yumurta fallop tüpü tarafından alınır. Bu olay, adet döneminin ilk gününden son dönemine geçişi işaret eder. Kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu, birçok kısırlık tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır, çünkü iyi bir yumurtaya sahip tek bir follikülün gelişmesi veya çoklu foliküllerin gelişmesi hamilelik şansını yükseltir. Kontrollü ovaryum hiperstimülasyonunun gerçekleştirilmesi için çeşitli yollar bulunmaktadır. En yaygın yöntemler doğurganlık ilaçlarının kullanımını içerir.

1.Clomid ( Klomifen Citrate)

Bu ilaç, hipotalamus olarak adlandırılan beynin bir bölümünde östrojen reseptörlerini bloke eder ve hipotalamus, kan dolaşımına daha fazla FSH (follikül uyarıcı hormon) salmak için hipofiz bezine sinyal gönderir. Artmış FSH seviyeleri, kan akışına daha fazla östrojen salgılayan folikül ve yumurta gelişimi sağlar. Bu ilacın kullanımı sırasında çokluk gebelik yapma şansı ikizlerde %10 ve üçüzlerde %1’dir. İlaç, genellikle, yumurtalık üretimini uyarmaya yardımcı olmak için ilk tedavi olarak kullanılır.

2. GnRH Agonistleri Ve Antagonistleri

Eğer Klomifen tedavisi başarısız olursa ya da tüp bebek tedavisi döngüsüne geçmeye hazırlanıyorsanız doktorunuz;  hem FSH hormonu hem de LH hormonu ya da tek başına FSH’yi içeren gonadotropinleri reçete edebilir. Klomifen tedavisinin aksine bu yöntem, doğrudan yumurtalıklarda etkindir ve genellikle IVF sırasında birden fazla yumurta gelişimini teşvik etmek tercih edilir. Bu yöntem klomifene kıyasla daha yoğun izleme gerektirir ve çok daha pahalıdır.

3. Progesteron

Progesteron, adet döneminin ikinci yarısında rahmin gelişimini destekleyen ve embriyoyu implantasyon için rahmi hazırlayan hormondur. Progesteron takviyesi bazen yukarıda saydığımız diğer tedaviler ile birlikte kullanılır. Progesteron tedavisi enjeksiyon ya da vajinal fitil olarak verilebilir. Bununla birlikte, vajinal fitiller progesteron için yeterli kan seviyesi sağlayamayabilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …