Erken Menopoz

Kısırlık Mı Erken Menopoz Mu?

Bir kadında menstürasyon olmaya 35 yaşından önce son verirse buna erken menopoz denir. Erken menopozun günümüzde insanlar arasında daha yaygın olduğu iddia edilmekle birlikte, bu tam olarak doğru değildir. Erken menopoz olarak 35 ila 50 yaş arasındaki olguları değerlendirmek doğru değildir. Kısırlık mı erken menopoz mu konusunda da doktorlar tarafından araştırma yapılmalıdır.

Erken Menopoz

Menopoz Nereden Geliyor?

Yumurtaları herhangi bir nedenle hızla tüketen herhangi bir olay, erken menopoza neden olabilir.

En yaygın nedenler aşağıda listelenmiştir:

Otoimmün hastalıklar: Yumurtalık ve menopozda erken yorgunluk, en sık görülen otoimmün hastalıklardır, çünkü adı altında meydana gelen bir sistem hastalığıdır. Otoimmün hastalıklar, yabancı cisim gibi kendi bedenlerinin her birinin henüz bilinmeyen dokuları, bağışıklık sisteminin vücuda saldırmasına neden olur ve onu yok etme girişimi olarak tanımlanabilir. Algılanan doku yumurtalık ise, bu tip otoimmün hastalık erken menopoza neden olur.

Yumurtalıkların ameliyatla çıkarılması: Her genç bir kadının başına gelebilecek erken menopoz türüdür. Ayrıca, diğer nadir jinekolojik ameliyatlar (amaçlanan yumurtalıklar olmadan) gibi erken menopoza, yumurtalıklar hasar gördüğünde de girilebilir.

Kanser tedavileri: Kanser tedavisi (radyoterapi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) için radyasyon tedavisi, kadınlarda yumurtalıklara zarar verebilir ve menopoz sebebi olabilir.

Aile öyküsü: Bir ailenin yaşını belirlemede en önemli faktörlerden biri, menopoz yaşıdır. Bu durum, yakın aile üyelerinden birinin erken menopoz yaşamış olması diğer jenerasyonun da erken menopoz görme olasılığını önemli ölçüde artırmaktadır.

Kromozomal bozukluklar: Fragile X sendromu, erken dönem yumurtalıklarda kromozomal anormallikler gibi nadir durumlarda ortaya çıkan Turner Sendromu erken menopoz sebebi olabilir.

Yaşam tarzı: Sigara, erken menopoza (yani, 35 yaşından önce menopoza girerek) neden olan medikal duyuları harekete geçirir.

Benzer şekilde, zihinsel stres, katkıda bulunan bir faktör olarak bile, tek başına erken menopoza neden olabilecek, öngörülebilir bir faktördür.

Stres: Stres birçok hastalık gibi menopoza neden olur. Ancak tek başına menopoza neden olmaz, diğer faktörlere yardımcı olur.

Erken Menopoz

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Menopozda erken dönemde (özellikle otoimmün tipte olanlarda) spontan regresyonun geri dönüşü veya tedavi ile olası bir artış olur. Genç yaşta, bu konuda gerekli önlemleri alması gereken en önemli dezavantajlardan biri olan menopozda kemik erimesi ve kemik iliği önleyici tedaviye geçilebilmesi sağlanmalıdır. Sıcak basmaları, vajinal kuruluk, zihinsel gerginlik gibi menopoz belirtileri de çoğu durumda hormon tedavisine klasik cevap verir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …