Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve diğer rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aşamada laparoskopinin en yaygın kullanımı infertilite problemidir.

Çeşitli sağlık sorunları infertiliteye yol açabilir. Örneğin, testis ve yumurtalıklarda bulunan önceki enfeksiyonlar, disfonksiyonlar ve adezyonlar kısırlığa yol açabilir. Bu problemlerin tedavisi için öncelikle doğru bir teşhis yapılması gerekmektedir. Bu nedenle infertilite problemi olan hastalar laparoskopiktedavi alabilir. Laparoskopik uygulamalar over ve tüpsel problemleri başarılı bir şekilde tedavi edebilir.

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopiden sonra IVF tedavisi ile başarı şansı daha yüksektir. Bununla birlikte, ciddi yapışıklıkları olan adezyonlardan sonra yapışma riski vardır. Bu nedenle, gebelik oranları düşebilir. Tüpteki hasarı tamir edemeyen hastalar için en iyi tedavi, tüpü çıkarmaktır.

Laparoskopik Cerrahi

Fibroidler, infertiliteye neden olan en yaygın sorunlardan biridir. Laparoskopik yöntemler genellikle fibroidleri çıkarmak için kullanılır. Tedavi fibroidlerin tipine, fibroidlerin pozisyonuna ve büyüklüğüne bağlıdır.

Kısa sürede büyümeye eğilimli olan fibroidlerin, özellikle 5 cm’den büyük olması karşılığında cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Bununla birlikte, eğer fibroidleruterusun iç tabakasında ise, kanamaya neden olmazlar. Bununla birlikte, rahimde yetişen fibroidler kanamaya neden olabilir. Bu nedenle cerrahi yöntemler kaldırılmalıdır.

Miyom, farklı durumlarda idrar yolunda baskıya neden olabilir. Bu durumda fibroid, cerrahi yöntemlerle de alınmalıdır. Rahim önündeki fibroidler; sırtta, mesane ve fibroidler rektumda basınca neden olur.

Steriliteye yol açan fibroidler de vardır. Tüm fibroidlerinfertiliteye yol açmaz, ancak farklı durumlarda miyomları infertil yapmak mümkündür. Hamileliği veya gebeliğin sağlıklı ilerlemesini önleyen fibroidler varsa, cerrahi müdahale en iyi seçenektir.

Rahim İçi Yapışmalar Ve Tedavi

Rahim içinde çeşitli nedenlere bağlı adezyonlar; infertilite ve kürtaja bağlıdır. Ancak, adet bozuklukları nedeniyle, bozukluklar da oluşabilir.

Rahimde adezyonlara neden olan faktörler:

  • Kürtaj
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Çocukluk çağında çok nadir görülen tüberküloz enfeksiyonu vakaları

Rahim içi yapışıklıklar sıklıkla farklı koşullar altında gözlemlenebilir. Enfeksiyonlar, geçmişzührevi hastalıklar ve travmatikadezyonlara yol açar.

 

Hangi Endikasyonlar Rahim İçi Yapışkanlıkta Kendini Gösterir?

  • Kürtaj sonrası daha fazla adet bozukluğu
  • Menstruasyonolmaması
  • Menstruasyonun ağrılı geçmesi
  • Kısırlık
  • Tekrarlanan kürtaj

İlginizi Çekebilir

Laparoskopik Tedavi Ve Kısırlık

Laparoskopi, yardımcı üreme prosedürlerinden hemen önce uygulanabilir. Laparoskopi, jinekoloji alanında çeşitli amaçlar için uygulanabilir. Aslında, …