Kısırlık Tedavisi ve İlaçlar

Infertilite tedavisi kişisel özelliklere göre değişiklik gösteren bir tedavidir. Çiftlerin yaşı, ne kadar infertil olunduğu ve sebebi gibi faktörler tedavide belirleyici unsurlardır. Bu rahatsızlığın bazı nedenleri iyileştirilemez fakat yardımcı üreme tedavileri uygulanarak gebelik elde edilmesi sağlanabilir.

ÇİFTLER İÇİN TEDAVİ

İlk etapta cinsel ilişki sayısını artırmak yoluna gidilebilir; haftada 2 ya da 3 kez cinsel ilişkiye girmek doğurganlığı artırabilmektedir. Erkeğin fazla boşalması ise sperm kalitesini azaltan bir unsur olduğundan dolayı buna dikkat edilmelidir.

Spermlerin kadın üreme sistemi içerisinde 72 saat süreyle yaşayabilme özellikleri vardır. Yumurtlamanın ardından yumurtada 24 saate dek döllenme oluşabilir.

ERKEKLER İÇİN TEDAVİ

Genel Cinsel Problemler:
İlaç veya davranış yöntemleriyle destek vererek iktidarsızlık ve erken boşalma sorunları tedavi edilebilir ve doğurganlığın artması sağlanabilir.

Sperm Yokluğu:
Böyle bir şüphe söz konusu olduğunda ameliyat, hormon tedavisi ya da yardımcı üreme teknikleriyle çözüm arama yoluna gidilebilir.

Varikosel durumları genelde operasyon yoluyla tedavi edilmektedir.

Eğer ejakülasyona engel olan bir tıkanıklık ya da geri boşalma durumu mevcutsa testislerden operasyon yoluyla sperm alınır ve Mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaya enjekte edilmesi sağlanır.

KADINLAR İÇİN TEDAVİ 

Doğurganlık ilaçları yumurtlamayı düzene sokmak ya da teşvik etmek gibi özellikleriyle yumurtlama sorunu olan kadınların tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışma şekilleri ekseriyetle FSH, LH benzeri doğal hormonlar gibidir. Genelde kullanılan doğurganlık ilaçları ise aşağıdaki gibidir:

Klomifen Sitrat:
Oral yolla alınırlar. “Polikistik Over Sendromu” ya da farklı problemi olan kadınların yumurtalıkları uyarır ve Hipofiz bezini FSH ve LH salgılaması için teşvik ederler.

Human Menopausal Gonadotropin (hMG):
Enjeksiyon yoluyla verilir ve Hipofiz bezindeki sorundan dolayı kendiliğinden yumurtlayamayan kadınlar için kullanılırlar. Yumurtalıkları Hipofiz bezini uyaran Klomifen’in aksine direkt olarak uyarabilirler. Hem FSH, hem de LH içermektedirler.

Follikül Uyaran Hormon veya FSH:
FSH, yumurtalık folliküllerini olgunlaştırmak amacıyla yumurtalıkları uyarmaktadır.

Human Chorionic Gonadotropin (HCG):
Yumurtayı serbest bırakması için yumurtalıkları uyarır; FSH, Klomifen ve hMG ile birlikte kullanılmaktadır.

Gonadotropin-releasing Hormone (Gn-RH) Analogları:
Yumurtlama işlevi düzensiz ya da hMG uygulaması sırasında ana follikül yeterince olgunlaşmadan yumurtlayan kadınların tedavisinde kullanılır. Hipofiz bezine devamlı Gn-RH göndermektedirler.

Aromatase İnhibitörleri:
Letrozole yani Femara ve Anastrozole yani Arimidex gibi ilaçlar Göğüs Kanseri tedavilerinde kullanılmaktadır. Kendiliğinden yumurtlayamayan ve Klomifen Sitrat tedavisine olumlu cevap vermeyen kadınlara bazen doktorlar tarafından Letrozole verilebilmektedir.

Metformin (Glucophage):
Yumurtlamayı desteklemek için ve insülin direnci ya da şüphesi infertilite sebebiyse kullanılır. İnsülin direnci Polikistik Over sendromunda rol oynayabilmektedir.

Bromocriptine (Parlodel):
Prolaktin seviyesi yüksek olduğundan yumurtlama döngüsü düzensiz kadınlar için kullanılmaktadır. Bromocriptine’nin Prolaktin üretimini kısıtlayabilme özelliği vardır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …