Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi ve İlaçları

Kısırlık Tedavisi ve İlaçları

Infertilite- Kısırlık Tedavisi  kişisel özelliklere göre değişiklik gösteren bir tedavidir. Çiftlerin yaşı, ne kadar infertil olunduğu ve sebebi gibi faktörler tedavide belirleyici unsurlardır. Bu rahatsızlığın bazı nedenleri iyileştirilemez fakat yardımcı üreme tedavileri uygulanarak gebelik elde edilmesi sağlanabilir.

ÇİFTLER İÇİN Kısırlık Tedavisi

İlk etapta cinsel ilişki sayısını artırmak yoluna gidilebilir; haftada 2 ya da 3 kez cinsel ilişkiye girmek doğurganlığı artırabilmektedir. Erkeğin fazla boşalması ise sperm kalitesini azaltan bir unsur olduğundan dolayı buna dikkat edilmelidir.

Spermlerin kadın üreme sistemi içerisinde 72 saat süreyle yaşayabilme özellikleri vardır. Yumurtlamanın ardından yumurtada 24 saate dek döllenme oluşabilir.

ERKEKLER İÇİN Kısırlık Tedavisi

Genel Cinsel Problemler:

İlaç veya davranış yöntemleriyle destek vererek iktidarsızlık ve erken boşalma sorunları tedavi edilebilir ve doğurganlığın artması sağlanabilir.

Sperm Yokluğu:

Böyle bir şüphe söz konusu olduğunda ameliyat, hormon tedavisi ya da yardımcı üreme teknikleriyle çözüm arama yoluna gidilebilir.

Varikosel durumları genelde operasyon yoluyla tedavi edilmektedir.

Eğer ejakülasyona engel olan bir tıkanıklık ya da geri boşalma durumu mevcutsa testislerden operasyon yoluyla sperm alınır ve Mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaya enjekte edilmesi sağlanır.

KADINLAR İÇİN Kısırlık Tedavisi

Doğurganlık ilaçları yumurtlamayı düzene sokmak ya da teşvik etmek gibi özellikleriyle yumurtlama sorunu olan kadınların tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışma şekilleri ekseriyetle FSH, LH benzeri doğal hormonlar gibidir. Genelde kullanılan doğurganlık ilaçları ise aşağıdaki gibidir:

Klomifen Sitrat:

Oral yolla alınırlar. “Polikistik Over Sendromu” ya da farklı problemi olan kadınların yumurtalıkları uyarır ve Hipofiz bezini FSH ve LH salgılaması için teşvik ederler.

Human Menopausal Gonadotropin (hMG):

Enjeksiyon yoluyla verilir ve Hipofiz bezindeki sorundan dolayı kendiliğinden yumurtlayamayan kadınlar için kullanılırlar. Yumurtalıkları Hipofiz bezini uyaran Klomifen’in aksine direkt olarak uyarabilirler. Hem FSH, hem de LH içermektedirler.

Follikül Uyaran Hormon veya FSH:

FSH, yumurtalık folliküllerini olgunlaştırmak amacıyla yumurtalıkları uyarmaktadır.

Human Chorionic Gonadotropin (HCG):

Yumurtayı serbest bırakması için yumurtalıkları uyarır; FSH, Klomifen ve hMG ile birlikte kullanılmaktadır.

Gonadotropin-releasing Hormone (Gn-RH) Analogları:

Yumurtlama işlevi düzensiz ya da hMG uygulaması sırasında ana follikül yeterince olgunlaşmadan yumurtlayan kadınların tedavisinde kullanılır. Hipofiz bezine devamlı Gn-RH göndermektedirler.

Aromatase İnhibitörleri:

Letrozole yani Femara ve Anastrozole yani Arimidex gibi ilaçlar Göğüs Kanseri tedavilerinde kullanılmaktadır. Kendiliğinden yumurtlayamayan ve Klomifen Sitrat tedavisine olumlu cevap vermeyen kadınlara bazen doktorlar tarafından Letrozole verilebilmektedir.

Metformin (Glucophage):

Yumurtlamayı desteklemek için ve insülin direnci ya da şüphesi infertilite sebebiyse kullanılır. İnsülin direnci Polikistik Over sendromunda rol oynayabilmektedir.

Bromocriptine (Parlodel):

Prolaktin seviyesi yüksek olduğundan yumurtlama döngüsü düzensiz kadınlar için kullanılmaktadır. Bromocriptine’nin Prolaktin üretimini kısıtlayabilme özelliği vardır.

FERTİLİTE İLAÇLARI ve ÇOĞUL GEBELİK RİSKİ

Fertilite ilaçlarının enjeksiyon şeklinde kullanılanları çoğul gebelik ihtimalini yükseltmektedirler. Oral yolla kullanılan Klomifen gibi ilaçlar da aynı riske yol açabilmektedir fakat diğerlerine nazaran daha az ihtimal taşırlar.

İlaç kullanılırken hastaya kan ve hormon testleriyle follikül büyüklüklerinin belirlenebilmesi için Ultrason uygulanması şarttır. Genellikle fetus sayısının çokluğuyla erken doğum riski doğru orantılıdır. Premature doğan bebeklerde ise gelişme ve başka sağlık problemleri görülebilmektedir. Söz konusu riskler daha çok üçüz doğumlarda gerçekleşir.

Çoğul gebelik riskini indirgemek mümkündür. Kadının Ovülasyon’u tetiklemek için hCG’ye ihtiyacı olduğunda ve Ultrason’da çok sayıda follikülün geliştiği görüldüğünde hCG askıya alınabilmektedir. Bu karar doktor ve hastanın fikir birliğiyle alınabilir. Fakat hamilelik arzusu ağır bastığından dolayı çiftler genellikle çoğul gebelik ihtimalini göze almaktadırlar.

Eğer çoğul gebelik gerçekleşirse, bir ya da birden fazla fetus operasyonla alınabilir ve böylece kalan bebeklerin yaşama olasılığı artırılabilir. Ancak bu durumun çiftler için etik ve duygusal boyutları da bulunmaktadır.

OPERASYON

Infertilite, duruma göre değişmekle beraber operasyon yapılarak tedavi edilebilmektedir. Tıkanıklık ve tüplerdeki diğer sorunlarda uygulanabilir. Bunun yanında Laparoskopik teknikler aracılığıyla tüplerde hassas operasyonlar yapılabilmektedir.

Endometrioz’dan kaynaklanan infertiliteyi tedavi edebilmek genellikle kolay değildir; bu tedavi için mümkün değilse de doğum kontrol haplarında bulunan hormonların kullanımıyla tedavi ve ağrı giderilebilmektedir.

Aynı durumda doktor yumurtlamayı düzenleyen ilaçlarla ya da tüp bebek teknikleriyle tedavi yapabilir.

YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ

Infertilite tedavisi için kullanılan bu teknikler adeta bir devrim olarak görülmektedir. Dünyanın her yerinde bu yöntemle birçok çift çocuk sahibi olma şansına erişebilmektedir. Doktor, Psikolog, Embriyolog, Laborant, Hemşire ve Sağlık Profesyonelleri’nden oluşan bir ekiple bu teknik ve tedavinin uygulanması sağlanmaktadır.

En çok kullanıldıkları alanlar ise aşağıdaki gibidir:

In Vitro Fertilizasyon (Tüp Bebek Tedavisi)

En bilinen ve etkili yardımcı üreme tekniğidir; Kadın yumurtaları toplanarak laboratuar ortamında spermle birleştirilir ve elde edilen embriyolar 3 ila 5 gün içerisinde rahme bırakılır.

Eğer kadında her iki tüpte tıkalı durumdaysa bu tedavi önerilmektedir. Ayrıca açıklanamayan infertilite, erkek kaynaklı infertilite, serviksle ilgili infertilite, Endometrioz ve yumurtlama bozukluklarında da uygulanabilmektedir.

Bu tedaviyle birlikte çoğul gebelik ihtimali yükselmektedir ve bunun nedeni biden çok embriyonun transfer edilmesidir. Tedavi süresince kan ve hormon değerleri sürekli kontrol edilir.

Ejakülasyon Elde Etme Amaçlı Elektro veya Titreşimli Uyarı

Sperm elde etmek amacıyla kullanılmaktadır; Omurilik zedelenmesi yaşayan ve diğer yollarla sperm veremeyen erkekler için uygulanmaktadır.

Operasyonla Sperm Elde Etme

Testislerden sperm alınması için kullanılır; sperm kanalının tıkalı olduğu durumlarda uygulanmaktadır.

Mikroenjeksiyon (ICSI)

Diğer yöntemlerle gebelik elde edilemeyen çiftler için uygulanır; tüp bebek tedavisi yöntemiyle elde edilen yumurtanın, bu kez tek bir spermin enjekte edilmesiyle döllenmesi işlemidir. Sperm sayısı düşük olan erkeklerde de başarı elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Assisted Hatching

Embriyonun rahme kolayca tutunabilmesi için uygulanan yöntemdir; tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinde kullanılabilir.

Bu yöntemler kadının rahmi sağlıklı olduğu, fertilite ilaçlarına olumlu cevap verdiği, doğal yollarla yumurtladığı durumlarda gayet başarılı olmaktadır. Erkekte ise spermlerin sağlıklı olması esastır.

35 yaş ve ilerleyen yaşlarda başarı ihtimali de düşmektedir.

TEDAVİNİN KOMPLİKASYONLARI

Tedavi sırasında aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilmektedir:

Çoğul Gebelik

En çok karşılaşılan komplikasyondur. Sağlıklı embriyolardan hangilerinin tutulup hayata getirileceği çiftin kararına bağlıdır. Çok sayıda bebeğe hamile kalındığı durumlarda, bebeklerden 1 ya da 2 tanesinin alınması geride kalanların yaşama ihtimalini yükseltmektedir.

Over Hipersitumilasyon Sendromu (OHSS)

Tedavi yapılırken yumurtaların fazla uyarılması durumunda yumurtalar gereğinden fazla büyümekte ve ağrıya sebep olabilmektedirler. Hafif ve orta dereceli semptomların çoğu tedaviye gerek duyulmaksızın geçmektedir fakat gebelik durumu iyileşmenin gecikmesine sebep olabilmektedir. İstisnai durumlarda sıvı göğüs ve karın boşluğunda birikerek karnın şişmesi, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Vakalar şiddetli olduğunda acil müdahale edilmesi gerekir. Polikistik Over sendromu yaşayan ve genç yaştaki kadınlarda OHSS ihtimali diğer kadınlardan fazladır.

Kanama veya Enfeksiyon

Tüm invazif uygulamalarda olduğu gibi yardımcı üreme tekniklerinde de bu iki risk bulunmaktadır.

Düşük Kilolu Doğum

Genellikle çoğul gebelik durumunun tetiklemesiyle gerçekleşir.

Doğum Kusurları

Bununla ilgili kimi endişeler duyulmakla beraber daha fazla araştırma yapmak suretiyle konunun netleşmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı ile Savaşan Besin Grupları

Erkeklerin en büyük sıkıntı yaşadığı konulardan birisi de kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmasıdır. Çiftlerin …