Kısırlık Tedavisi- ZIFT (Zigot İntrafallopian Transfer)

Her çift, doğal yollarla çocuk sahibi olmak istiyor. Çiftlerin yaşam tarzları ve bazı genetik faktörler, aile planlamasının zamanının ertelenmesine neden oluyor. Bu da, kısırlık ile ilgili sorunların ve tedavi seçeneklerinin daha çok konuşulmasına neden oluyor. Modern araştırmalar ve bilim sayesinde çiftler, doğal olarak çocuk sahibi olamadıklarında, kısırlık tedavisi için yardımcı üreme tekniklerine başvurarak, ebeveyn olma şansını arttırabiliyor. Kısır çiftlerin bebek sahibi olmasına yardımcı olan bir teknik de ZIFT’dir. Zigot İntrafallopian Transfer olarak açımlanan ZIFT, kısırlık tedavisi için yardımcı bir tekniktir.

ZIFT Tedavi Süreci

Adet döngüsü başlayınca, doktorunuz sizden doğurganlık ilaçları almanızı ister. Bu ilaçlar daha sonra yapay döllenebilecek olgun yumurtaları bırakmanıza yardımcı olur. Bazı durumlarda, yumurtalar erken bırakıldığında, doktorunuz farklı ilaçlar da verebilir. İlaçları aldıktan sonra doktorunuz, gelişimini görmek için yumurtalarınızı sürekli olarak izleyecektir. Hormonal durumunuzu izlemek için düzenli ultrasonlar ve kontroller yapılacaktır. Bundan sonra, yumurtalarınız olgunlaştığında, vajinal duvara bir iğne yapılır. Bu yumurtalar daha sonra eşinizin spermiyle karıştırılır ve laboratuvarda döllenmektedir. Yumurtalar döllendiğinde, fallop tüpünüze tekrar koyulurlar. Bununla birlikte, bu aşamada küçük bir ameliyat gerekebilir.

ZIFT Tedavisi Neden Önemli?

Ciddi kısırlık sorunlarına sahip olan çiftler, bu yöntemi bebek sahibi olmak için bir nimet olarak görebilirler. Bu yöntemi kullanmanın en önemli avantajı; doktorun döllenmiş yumurtaları fallop tüpüne yerleştirmeden önce doğrulayabilmesidir. Böylece doktor yalnızca en iyi ve mükemmel gelişmiş zigotları seçecektir. Bu yöntem, doğal olarak gebe kalabilmek için en az bir yıldır çalışmış çiftler üzerinde etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …