Kısırlık ve Tedavi Yöntemleri

Kadın ve erkeğin korunma yöntemi uygulamadan birlikte olmaları sonucunda hamilelik oluşmamasına kısırlık denir. Tüm topluluklarda kısırlık yüzdesi % 15 olarak görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan çiftlere alternatif tedavi çeşitleri önerilir. Tüp bebek yöntemleri de çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için yardımcı tedavi yöntemleridir.

Kadın ve erkekte hangi oranda görülmektedir?

• Erkekte görülme olasılığı %35 olarak belirlenmiştir.
• Kadında görülme olasılığı %40 olarak belirlenmiştir.
• Bazı durumlarda erkek ve kadının hiçbir sorun bulunmaması durumunda da gebelik oluşmamaktadır bu kısırlığın oranı %10-20 dir.

Erkekten kaynaklanan kısırlık nelerdir?

• Erkek bulunan hormon ve kromozomlarla ilgili sorunlardan
• Testislerine bağlı sorunlar varkose, orşit enfeksiyonu, inmemiş testis
• Testis kanalındaki tıkanıklık, enfeksiyon immünoloji gibi sorunlardan

Kadından kaynaklanan kısırlık nelerdir?

• Kadınlarda en çok görülen nedenleri yumurtlama sorunu
• Tubo-peritoneal sonlarıdır
• Rahim ve rahim ağzı sorunlardan kısırlık oluşma riski daha az görünmektedir.
• Nedeni bulunamayan kısırlıklara da rastlanmaktadır oranı daha az olmakla beraber.

Kısırlık Tedavi Yöntemleri

1. Ovulasyon İndüksiyon, Yumurtlama Tedavisi
Kısırlığa bağlı sebep olarak yumurtlama, sorun olarak görülüyor ise yumurtalara tedavi uygulanır. Yumurtalama sorunları kısırlık oluşumu için önemli yer oluşturmaktadır. Yumurtlama sorunu çözüldükten sonra gebelik meydana gelmektedir. Adet düzensizliği hormonlarla ilgili sorunlar yumurtlama ile ilgili problem olduğunu gösterir. Bunun anlaşılması için hormon tetkiki, ultrasonografi, endometrial biyopsi takibi yapılması gerekmektedir. Uygulama yapılacak hastanın tüplerinin açık, eşinin sperm hücre sayısının yeterli olması gerekmektedir, başarı oranı bunlara bağlıdır.

2. Aşılama Yöntemi
Aşılama yöntemi çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu en yaygın ve ekonomik tedavi yöntemidir. Doktor muayenehanesinde kolaylıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Tedavi, sağlıklı ve hareket eden spermlerin alınıp yumurtanın yakınına koyularak tüplere daha kolay ulaşmasını sağlamaktır. Aşılamada kullanılacak spermler laboratuvar ortamında işlemlerden geçirilip kimyasal maddeler ile yıkanılır. Yıkanmış spermler özel kapsüllere alınır ve enjektörlerle rahime yerleştirilir. Sperm yıkama işlemi sperm hareketini ve hamilelik şansını arttırmaktadır.

3. Tüp Bebek Yöntemi
Her bir yumurtanın yakınına 50 bin sperm bırakılır. Spermlerin yumurtaların içine kendi girmesi ve döllenme işlemi gerçekleşmesi beklenir. Döllenme sağlandıktan sonra bölünerek embriyoyu geliştirmektedir. 2-3 gün embriyolar kontrol edilerek laboratuvar ortamında gelişmesi büyümesi sağlanır. Tüp bebek tedavisi tüplerin tıkalı olması sebebi ile hamile olamayan kişilerde kullanılır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …