Kök Hücre Tedavisi İle Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Hem erkekler hem de kadınlar için kısırlık önemli bir sağlık sorunudur. Çiftlerin en büyük hayali çocuk sahibi olabilmek ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmektir. Ancak kısırlık gibi bir rahatsızlık çiftlerin birçok anlamda zorluk yaşamasını hatta psikolojik olarak yıpranmasını dahi mümkün kılar. Çiftler kısırlık rahatsızlığı ile mücadele için uzman doktor gözetiminde tedavi olmaktadır. Ancak kısırlık için kısa sürede tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Haliyle bu süreç son derece yıpratıcı bir süreçtir. Bu konuda uzmanlar birçok noktaya değinerek açıklama yapıyor. Fakat bilinçli olsa dahi birçok insanın kısırlık konusunda büyük bir endişe duyduğu gözlemleniyor. Kısırlık tedavisi için gelişen tıp teknolojisinin verdiği yanıt ise her geçen gün büyük bir ilgi görüyor.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ TEDAVİ AŞAMASI

Kısırlık gibi önemli bir problemle karşı karşıya kalan çiftler bunu ilk zamanlarda anlayamaz. Özelikle 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girip çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi olamaması kısırlık olarak tanımlanabilmektedir. Yapılan çalışmalar çocuk yapmak için uygun olsa bile sonuç maalesef negatiftir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu konudaki endişesi ise her geçen gün artar. Benzer durumlarda erken tanı konulabilmesi için problemlerin uzman doktora anlatılması gerekir. Uzmanlar hastalarını en ince ayrıntısına kadar dinleyerek kısırlık ile mücadele konusunda önemli bir adım atar. Özellikle tanı sürecinde bu adımlar çok önemlidir. Son aşamada ise tedavi yöntemi belirlenir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele edebilmek için kök hücre tedavisi yapılıp yapılmayacağı sorgulanmaktadır. Kök hücre tedavisinin mümkün olup olmadığı ise yıllardır merak edilen konuların başında gelmiştir. Kök hücre tedavisi ile ilgili çalışmalar deneysel olarak devam etmektedir. Bu konuda laboratuvar düzeyinde olumlu sonuçlar olsa da klinik olarak bir ilerleme bulunmamaktadır. Bu nedenle kök hücre tedavisinin net olarak işe yaradığı söylenemez. Yapılan çalışmaların devam ettirildiği ve kök hücre tedavi yönteminin her geçen gün önemli bir aşama kaydettiği ise bilinen bir diğer gerçektir. Kısırlık rahatsızlığı için uygulanan tedavi yöntemleri ise birbirinden farklıdır. Tüm bu seçenekler teşhis aşamasının ardından değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir

Laparoskopik Tedavi Ve Kısırlık

Laparoskopi, yardımcı üreme prosedürlerinden hemen önce uygulanabilir. Laparoskopi, jinekoloji alanında çeşitli amaçlar için uygulanabilir. Aslında, …