Mikroenjeksiyon nedir?

Mikroenjeksiyon Nedir? Kimlere Uygulanır?

Mikroenjeksiyon, doğurganlık sorunları olan çiftlerin yararlanabileceği doğurganlık tedavi seçeneklerinden biridir. Erkekte ciddi kısırlığına önemli ölçüde katkısı bulunan bir kısırlık tedavisi yöntemidir. Çiftlerde kısırlığın nispeten yaygın bir nedeni, düşük sperm sayısıdır. Mikroenjeksiyon ile, tek bir sperm, yumurta içine enjekte edilebilir; bu da döllenme olasılığını önemli ölçüde arttırır. Bu işlem, tüp bebek işlemi ile birlikte uygulanmaktadır.

Kısırlık Sorunlarının Tedavisinde Mikroenjeksiyon Kimler İçin Uygundur?

* Normal şartlarda, normal bir tüp bebek tedavisi ile döllenmeyi başaramamış çiftler için,

* Sperm sayısı çok düşük olduğunda (20 milyonun altında),

* Aktif sperm hücreleri %50’nin altında olan erkekler,

* Menide sperm bulunmayan erkekler,

* Menide hareketli sperm bulunmayan erkekler,

* Anormal spermleri olan erkekler için uygundur.

Hangi vakalarda mikroenjeksiyon prosedürü uygulanacağı ve hangilerinde uygulanmayacağı ile ilgili standart bir durum söz kural değildir. Bazı kliniklerde, yalnızca ciddi erkek kısırlıkları için uygulanmaktadır. Tüp bebek kliniklerinin büyük bir bölümü, bu iki uç noktanın ortasında bir yerdedir. Günümüzde, 10-20 yıl öncesine göre, çok daha fazla mikroenjeksiyon işlemi uygulanmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Olgunlaşmış yumurta, özel bir çubuk ile tutulur. Çok narin, keskin bir iğne, spermi hareketsizleştirmek ve almak için kullanılır. İğne, daha sonra yumurta merkezine dikkatlice sokulur. Sperm yumurta merkezine enjekte edilir ve iğne çıkarılır. Ertesi gün yumurtalar, normal döllenme için kontrol edilir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilen yumurtaların yaklaşık %70 ile %85’i döllenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …