Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon Nedir

Mikroenjeksiyon Nedir

Mikroenjeksiyon yöntemi, sperm sayısı ve hareketliliği az olan, spermlerinde şekil bozukluğu olan erkeklerin de çocuk sahibi olabilmesi için bir çığır açmış ve bu rahatsızlığı yaşayan tüm erkeklere umut olmuş bir yöntemdir.

Erkeğe Bağlı KısırlıkErkek kısırlığında daha önce uygulanan Varikosel ameliyatları ve aynı tedavi amacıyla kullanılan ilaç tedavileri etkili olamıyordu. Günümüzde bu yöntemler yerini Mikroenjeksiyon yöntemine bıraktı ve eski yöntemler uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor. Mikroenjeksiyon, tedaviyi hücre seviyesinde uygulama imkanı veriyor ve tek bir sperm hücresi saç telinden daha ince bir iğneyle enjekte edilerek döllenmede başarıya ulaşılabiliyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma olan ve sperm şekillerinde bozukluk olan erkekler bu tedavinin hedef kitlesidir. Tedavide sperm ile döllenme oranı baz alınmamaktadır. Tek bir sperm hücresi % 70 ila % 80 oranında döllenme sağlayarak gebelik oluşturulabilir.

Hücre hareketliliğinin eksik ve az olması sebebiyle yumurta zarını aşamayan spermler de bu yöntemle istenilen sonuca ulaşabiliyor.

Sperm şekillerinde bozukluk olduğu için kısırlıktan mustarip olan erkekler için de çare olan yöntemde, yumurta bir pipet vasıtasıyla negatif basınç oluşturularak sabitlenir ve sperm ince bir cam iğnesiyle yumurta içine bırakılır. 2 ya da 3 günde döllenen yumurta kadın rahmine bırakılarak işlem tamamlanır.

Erkek Kısırlığı’nda Cerrahi Tedavi yazımızı okumak için buraya tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …