Ovülasyon (yumurtlama) Zamanını Tahmin Etmek

Eğer hamile kalmak istiyorsanız adet döngünüz ile uyum içinde olmanız bu amacınızı gerçekleştirmeye yardımcı olur. Yumurtlama sırasında yumurtalıklarınızdan yumurta salınır ve eğer bu sıralarda cinsel ilişkiye girerseniz yumurta sperm ile bir araya gelebilir ve döllenme gerçekleşebilir. Peki yumurtlama zamanınızı nasıl bilebilirsiniz, yumurtalama zamanı tahmin edilebilir mi?

Yumurtlama genellikle 4 haftada bir, bir sonraki adet kanamanızdan 14 gün önce olur ve bir seferde yalnızca bir yumurta salınır. Rahim iç duvarı da yumurtanın yerleşmesi için uygun hale gelir. Ancak yumurta sperm tarafından döllenmemişse yumurta rahme yerleşemez ve 14 gün sonra adet kanaması ile birlikte atılır. Bu oldukça dar bir periyottur, yalnızca 12-24 saat süresince döllenme gerçekleşme şansına sahiptir.

Bazen anovulatuar siklus denilen bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu bir adet döneminiz içinde yumurtlama gerçekleşmediği anlamına gelen bir terimdir. Böyle bir durumun gerçekleştiğini bilmek oldukça zordur çünkü yine normal adet dönemi gibi sonunda adet kanamanız olur.

Eğer hamile kalmak niyetinde iseniz, vücudunuzu tanımak ve ne zaman yumurtlama zamanınız olabileceğini bilmek cinsel ilişkiye gireceğiniz vakitleri belirlemekte yardımcı olabilir. Hem kendi başınıza kullanabileceğiniz hem de birbirinizle beraber uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. İşte o ana yöntemlerden bazıları:

Yumurtlama Tahmin Kiti Kullanmak
Yumurtlama zamanınızın ne zaman olacağını tahmin etmek için bir yumurtlama tahmin kiti satın alabilirsiniz. Bu kit idrarınızdaki LH (luteinizan hormon) seviyesini ölçer. LH hipofiz bezinden salgılanır ve östrojen seviyesini arttırır. Östrojen seviyesinin artması da yumurtalıklardan fallop tüplerine bir yumurta bırakılmasını sağlar. LH’ın ani yükselmesi genellikle yumurtlamadan 24-36 saat önce gerçekleşir, yani bu size önemli bir sinyal olabilir. Yalnızca adet döngünüzün ortasına yakın günlerde kullanmanız gereken, uygulaması oldukça kolay bir test olmasına rağmen hata olasılığı sıfır değildir. Düzensiz adetleri olan ve kısırlık tedavisi alan kadınlar bu kitler için her zaman kullanışlı olmayabilir çünkü test sonucunu etkileyebilirler.

Bazal Vücut Sıcaklığınızı Kaydetmek
Yumurtlamadan önce vücut sıcaklığınız ortalama 36-36,5 santigrad derecedir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra ise vücut sıcakığınız yaklaşık 1 derece artar. Bu size çok küçük bir değişiklik gibi gelebilir ancak birkaç ay boyunca vücut sıcaklığınızdaki bu küçük değişimi takip ederseniz yumurtlama zamanınızı tahmin edebilirsiniz. Vücut sıcaklığınızdaki bu değişim progesteron hormonunun artması sonucu gerçekleşir ve vücut sıcaklığınız gebe kalmadığınız sürece bir sonraki adet döneminize kadar bu seviyede seyreder.

Bazal vücut sıcaklığınızı takip edebilmek için öncelikle adetinizin ilk günü vücut sıcaklığınızı ölçmelisiniz, takip eden günlerde de yine aynı saatte ölçüm yapmalısınız. En iyisi bu işi sabah kalkınca ilk iş olarak yapmaktır. Çünkü vücut sıcaklığınız gün içerisindeki aktivitelerinizden etkilenir. Eğer sabah ilk iş olarak vücut sıcaklığınızı ölçerseniz bu değişkenleri bir kenara bırakmış olursunuz. Ölçümleri ağzınızdan yapınız. Bir süre boyunca sıcaklık değerleriniz bir anlam ifade etmiyor gibi görünecektir ancak bir veya iki ay boyunca bir örüntü farkedeceksiniz. Bu yöntem %100 isabetli bir yöntem değildir ancak uzun yıllardır kullanılmaktadır ve ücretsiz bir yöntemdir.

Servikal mukusunuzu incelemek
28 günlük adet döngünüz boyunca servikal mukusunuz bazı değişiklikler geçirir. Bu değişiklikleri inceleyerek yumurtlama zamanınızı tahmin edebilirsiniz. Bazı dönemlerde neredeyse hiç mukus göremeyeceksiniz, bazı dönemlerde ise yoğun ve kalın bir tabaka olacak. Her gün eliniz veya bir peçete ile vajinanızın iç duvarından servikal mukus örneği alarak incelemeniz gereklidir. Servikal mukusta gördüğünüz değişiklikleri bir kağıda not ederek izlediği paterni belirleyebilirsiniz. Bu sayede birkaç ay sonra yumurtlama zamanınızı isabetli bir şekilde tahmin edebilirsiniz.
Karın ağrısı

Bazı kadınların karın alt bölgesinde yumurtlama sırasında bir ağrı meydana gelebilir. Hangi yumurtalıktan yumurta bırakıldığına göre ağrının bölgesi değişebilse de bu kişilerde ağrı her adet döneminde düzenli bir şekilde görülür. Bu ağrı başladığından itibaren büyük ihtimalle 24 saat boyunca doğurganlığınız maksimum seviyededir. Herkes bu ağrının farkına varmasa da farkında olan kadınlar için yumurtalama zamanını tahmin etmede önemli bir işaret olabilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …