Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Polipler,vücut kaplı boşluklarda mukozada gelişen yumuşak dokudur, genellikle saplı ve armut şeklindedir. Birçok insanın vücutlarında çok sayıda polip bulunur ve bunların çoğu hiçbir soruna yol açmaz. Vücut poliplerinin nedeni hakkında net bir veri yoktur. Özellikle gebe kalmak isteyen kadınlarda, rahimde uterusu incelerken hamilelik sağlanamaz. Rahmin ağzında oluşan poliplerin bunu engellediği görülmektedir.

Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir

Endometrial Polip Nedir?

Rahim içi polipler uterusun iç tabakasında gelişen ve en sık sirotikfundus bölgesinde ortaya çıkan lezyonlardır. Bunun, endometrial, yani intrauterin, polip gelişiminde, östrojen hormonunun kararsız sekresyonunun bir etkisi olduğuna inanılmaktadır. Rahim içinde gelişen iyi beslenmiş bir et parçası olan polipler, çok düşük bir kanser riskine sahiptir. Bu bağlamda, 1000 vakada intrauterin polipler% 3-5 oranında kanserli olabilir.

Rahimdeki polipler, dermal tabaka için uterusun kaplamasından elde edilir ve doku, poliplerin anormal şekilde büyümesine neden olan uteruskavitesine itilir. Bu süreçte karşılaşılan bu doku, intrauterin ile etkileşime girmez. Bu bileşik çok ince ise, bir kök polip denir.

İntramedüller polipler kadınların yaklaşık% 10-20’sinde bulunur. Endometriyal polipler 20 yaşın altındaki kadınlarda daha az görülür, ancak daha yaygın olarak 40-50 yaşlarındadır. Bu poliplerin yüzde altmışı premenopozal dönemlerde tespit edilir.

Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir

İntrauterin Polip Eptikler Nelerdir?

Çoğu polip asemptomatiktir, bu da çoğu kez hiçbir semptom göstermedikleri anlamına gelir. Rahimdeki poliplerin varlığında, kadınlar genellikle düzensiz vajinal kanamaya sahiptir. Bu bağlamda anormal vajinal kanamalı kadınlarda yapılan çalışmalar% 30 oranındadır. Kadınların tipik olarak kahverengi bir akıntıya sahip oldukları da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …