Primer İnfertilite Nedir? Primer İnfertilite Tedavisi

Çiftlerin kısırlık problemlerini çeşitli şekilde anlaması mümkündür. Özellikle yeni evlenen çiftlerin çocuk sahibi olamama durumunda birçok problem ortaya çıkabilir. Çiftler genellikle alternatif tedavi yöntemlerine yönelir ve çeşitli tedavi yöntemleri ile birlikte çözüm bulabilir. Ancak tüp bebek tedavisi gibi çeşitli yöntemlerin kullanılması için önceden rahatsızlığı tespit edebilmek gerekir. Yeni evlenen çiftlerin dikkatli olması ve rahatsızlığı kolay bir şekilde anlaması mümkündür. Özellikle ilk 2 yıllık süreçte çocuk sahibi olamayan çiftlerin kısırlık rahatsızlığından şüphelenmesi ve uzman doktora başvurması gerekir. Bu konunun üzerinde durarak uzman doktora başvurulması önerilen durumlardan birisidir. Ayrıca ilk 2 yıllık süreç Primer İnfertilite olarak adlandırılır. Bu süreçte çiftlerin daha dikkatli olması gerekir.

PRİMER İNFERTİLİTE DÖNEMİ NEDİR?

Primer infertilite, çoğunlukla yeni evlenen çiftler için daha önce hiç çocuk sahibi olmama durumu olarak ifade edilir. Fiziksel ve biyolojik bir hastalığın sonucu olarak ön plana çıkmaz daha çok psikolojik kökenli bir rahatsızlığın sonucu görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre yeni evlenen çiftlerin %30’u ilk 3 ay da, %70’i ilk 1 yılın sonunda, %80’ini 2 yıl içinde ve %90’nı iki yılın sonunda bebek sahibi olur. Bu oranlar yeni evlenen çiftler için normal kabul edilir. Ancak iki yılın sonunda halen hamilelik elde edilememiş ise, kısırlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle yeni evlenen çiftler ilk iki yıl içerisinde çocuk sahibi olamamışsa, mutlaka uzman bir doktora başvurarak gerekli muayene işlemlerini yaptırmalıdır.

Doctor consults a young couple

KISIRLIK TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Eğer kısırlık nedeni ile çiftler çocuk sahibi olamıyorsa bunun belli başlı sebepleri olduğunu anlamak mümkündür. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çeşitli nedenler ile bu hayallerini gerçekleştirememesi durumunda kısırlık ihtimali ağır basar. Kısırlık erkekte veya kadında görülebilir. Bu yumurtalıkta meydana gelen rahatsızlıklar veya yeterli oranda canlı sperm üretilememesi durumunda görülebilen rahatsızlıklardır. Fakat her benzer durumun kısırlık ile karıştırılmaması gerekir. Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele etmek için ilk adım olan erken tanı aşamasının kısa süre içerisinde atlatılması gerekir. Aksi takdirde kısırlık rahatsızlığı sürekli olarak gelişim gösterir ve yumurtalık kanseri gibi ağır sonuçlar içerir.

İlginizi Çekebilir

Laparoskopik Tedavi Ve Kısırlık

Laparoskopi, yardımcı üreme prosedürlerinden hemen önce uygulanabilir. Laparoskopi, jinekoloji alanında çeşitli amaçlar için uygulanabilir. Aslında, …