Rahim Filmi

Rahim Filmi(hsg)

Rahim filmi(histerosalphingografi)

Rahim filmi jinekolojide sıkça başvurulan bir yöntemdir.Bu sayede rahim içi ve diğer fonksiyonlar görülebilir.Özellikle kısırlık tedavilerinde sıkça istenilen testlerden biridir.

HSG yöntemi rahimle ilgili tüm sorunların nedenlerinin tesbitinde kullanılır.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekinir?

Bu uygulamadan önce mutlaka jinekolojik muayene yapılmalıdır.Değerlerde sorun varsa sorun giderilene kadar beklenmelidir.Prensip olark adet kanaması bittikten birkaç gün sonra yapılır.Bunun sebebi kanamanın yaratacağı olumsuzlukları ortadan kaldırmaktır.Aynı zamanda olası bir gebeliğe zarar verilmemek istenir.

         HSG Nasıl yapılır?

Jinekolog,radyoloji uzmanı ve teknisyenler tarafından yapılır.Vajinaya bir cihaz yerleştirilir ve buraya kanül adı verilen bir mekanizmaya tutturulur ve enjektör aracılığıyla basınçlı bir şekilde madde salınır.Bu sıvı beyaz görünür ve bu şekilde rahim içi değerlendirilir.

   HSG Ağrılı Bir İşlem midir?

Dikkatli bir hekim kontrolünde ağrısız bir işlemdir.Çok az miktarda abdomen içinde ağrı ve gerilim hissi oluşabilir ancak bunlar dayanılabilir boyuttadır.Genelde anestezi uygulanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …