Rahim Filmi

Rahim filmi
Rahim filmi

Bilimsel ifadesiyle histerosalphingo veya histerosalpingo olan rahim filmi (HSG), rahim içinin ve kanallarının fonksiyon ve yapısal işlevlerinini incelenmesi ve takip edilmesini mümkün kılan jinekelojide çok sık kullanılan bir yöntemdir. Rahim filmi, özellikle kısırlık tedavilerinde oldukça sık talep edilen, temel testlerden biri olma özelliğini taşır.

HSG‘nin kullanım alanları şu şekildedir: 

– Rahim ağzı veya rahim kanalları problemlerinde,

– Adet düzensizlikleri veya tamamen adet kesilmesi durumlarında,

– İlgili yapılarda tıkanıklığın veya asherman sendromu olarak bilinen, rahim içerisinde olası bir yapışıklığın  olup olmadığının tespiti,

– Tekrarlayan düşüklerde,

– Rahimde doğumsal bir kusurunun olup olmaması gibi durumların tespitinde kullanılır.

Rahim filmi çekilmeden hemen önce, hasta jinekolojik açıdan detaylı bir muayeneden geçmelidir. Rahim filmi çekilecek hastada enfeksiyon belirtilerine rastlandığı taktirde, enfeksiyon geçene dek, HSG uygulaması ertelenmelidir. HSG, kanamanın rahim içinde tüplere ve buradan da abdomen (karın) kavitesinin içerisine dolmasının yaratacağı olumsuzlukları engellemek ve rahim içinde olası bir gebeliğe zarar verilmesinin önüne geçebilmek adına, prensip olarak adet kanamasının bitişini takip eden bir kaç gün içerisinde yapılır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte radyoloji uzmanı veya teknisyenlerce uygulanan rahim filmi, rahim ağzının görüntülenmesi amacı ile vajinaya cihaz yerleştirilerek uygulanır.

Kadınlar arasında rahim filmi uygulamasının, ağrılı bir süreç olduğu konuşulsa da, dikkatli bir hekim kontrolünde bu işlem, ağrısızdır. Abdomen içerisinde az miktarda da olsa ağrı ve gerilim hissi oluşabilir ancak bunlar dayanılabilecek türden ağrılardır. Dolayısıyla tüm bu işlemler genel anestezi uygulanmadan gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …