Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebelik Riski

Çoğul Gebelik
Çoğul Gebelik

İkiz ya da daha fazla bebeğe gebe kalma durumuna çoğul gebelik denir. Normal gebeliğe nazaran, tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski daha fazladır. Çiftler tek çocuğa hasretken, tek seferde birden çok çocuğa sahip olacak olma durumları genelde kendilerini sevindirir. Lakin durum bu kadar yüzeysel değildir. Çoğul gebelik, anne ve bebekler için riskler barındıran bir durumdur.

Uygulanan tedavi yöntemi ile çoğul gebelik riski doğru orantılıdır ve tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik olasılığı oldukça yüksektir. Tedavi sürecinde birden fazla folikülün gelişmesi ile gebe kalan kadınların üçte birinde çoğul gebelik riski vardır. Tedavi sırasında bu olasılık göz önüne alınarak riskin en aza indirilmesi ve önüne geçilebilmesi adına bazı yöntemler uygulanabilir.

Çoğul Gebelik Riskini Azaltma Yöntemleri

Kısırlık tedavisi boyunca yararlandığınız ilaçlar ve bu ilaçların dozajı mutlak suretle bir hekim kontrolü altında olmalıdır. Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar vücudun normal sürece nazaran çok daha fazla yumurta üretmesini sağlamakta olduğundan gereğinden fazla üretilen yumurta çoğul gebelik riskini de aynı oranda arttırmaktadır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak hekim, duruma göre tedaviyi durdurma ihtimalini değerlendirebilir. Tedavi süreci yarıda bırakıldıktan sonra çiftlere hekimler tarafından cinsel ilişkiye girmemeleri konusunda uyarı yapılabilir.

Tüp bebek tedavisi görülüyorsa embriyo transferi sırasında bir veya daha fazla embriyo transferi, çoğul gebelik riskini en aza indiren yöntemlerdendir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …