Tüp Tıkanıklıkları

Tüp Tıkanıklıkları

Enfeksiyonlar, Endometrioma ve daha önceden geçirilmiş cerrahi işlemler Tüp Tıkanıklıkları meydana getiren başlıca sebeplerdir. Enfeksiyonlar % 100’e yakın bir oranda cinsel yolla bulaşan mikroplardan kaynaklanmaktadır. “Gonore” yani bel soğukluğu ve “Klamidya” enfeksiyona sebep olan en önemli mikroplardır.

Türkiye’de ise bunların dışında “Tüberküloz” yani verem hastalığı bir diğer Tüp Tıkanıklıkları faktörüdür. Solunum yoluyla akciğerlere yerleşip, kan yoluyla tüplere ulaşmakta ve tahribata sebep olmaktadır.

Myom ya da kist alınması operasyonları ya da Endometriosis cerrahisi türünden müdahaleler geçirilmesine bağlı olarak tüpler tıkana bilmekte veya yumurtalık ile tüp ilişkisinde bozulmalara yol açabilmektedir. Aile planlaması çerçevesinde çocuk sahibi olan kadınlarda isteğe bağlı olarak uygulanan tüp bağlanması yönteminde de tüpler tıkalı olmaktadır.

HSG isimli rahim-tüp filmiyle tüplerin tıkalı olduğunun tespiti yapılabilir. Bu durumda rahme bitişik olan bölgede tıkanıklık varsa direkt tüp bebek tedavisi düşünülmesi doğru olur. Tüpler Mikro cerrahi yöntemiyle açılabilir ancak zorlukları olan bir işlemdir ve uzman bir cerraha gereksinim vardır.

“Hidrosalpinks” yani tüplerin yumurtalığa yakın uçlardan tıkalı olması durumunda ise Laparoskopi aracılığıyla tüpler açılmalı, bu mümkün olmadığında ise alınması gerekmektedir. Bu tipte tıkalı tüplerin varlığının tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarını yarı yarıya azalttığı bazı araştırmalarda ortaya konulmuştur.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …