kısırlık ve beslenme

Beslenme Bozukluğu Kısırlık Sebebi Midir?

Sağlıklı beslenme sadece üreme sistemini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda vücudumuzun tüm mekanizmaları üzerinde de çok olumlu bir etkiye sahiptir. Bu yüzden diyetimize dikkat etmemiz ve vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını en aza indirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, yetersiz beslenmeye bağlı infertilite sorununun ortaya çıkma oranı son zamanlarda biraz artmıştır, ancak diyet ve üreme sağlığı arasındaki ilişki daha yakından incelenmelidir.

kısırlık ve beslenme

Beslenme Bozuklukları İnfertilite Nedenlerinden Midir?

Araştırmalar, beslenmenin doğrudan infertiliteye neden olduğunu kanıtlamasa da, hem erkek hem de kadınların bir bebeğe sahip olmayı zorlaştırabileceğini göstermektedir.

Kadınlarda yumurta üretimi işlemi, östrojen hormonuna bağlıdır ve östrojen hormonu, vücut yağ miktarına göre vücuttan atılır. Aşırı kilolu veya düşük ağırlıkta olan bireylerin üremesinde, östrojen miktarı da rol oynar, çünkü ideal miktardansaptırılmaktadır.

Aşırı kiloluysanız yumurtlama verileri sürekli değişmediğinden ovülasyon bozulabilir, bu da maalesef menstüral döngüyü ve hamileliğinizin değişeceği günleri etkiler. Bu nedenle, doğrudan infertiliteye neden olmasalar bile, gebe kalma olasılığını azaltabilirler.

Çok zayıf insanlarda, yumurtlama tamamen durdurulur ve bu da kısırlığa yol açar. Ancak, zayıf ve aşırı kilolu insanlar ideal kilolarına geri döndüklerinde, tüm düzen birkaç ay içinde geri gelebilir ve tekrar hamile kalmak mümkündür.

Tek Tip Diyet Ve Kısırlık

Kötü beslenmeden bahsedince, sadece akla gelen kilo sorunları olmamalıdır. Buna ek olarak, yemeklerin geniş bir çerçevede tüketilmesi yani her besinden az ve öz yenmesitek beslenme olarak isimlendirilir ve bu da kısırlık nedeni olabilmektedir.

kısırlık ve beslenme

Erkeklerde soya tüketimine bağlı üreme sağlığı problemleri görmek de mümkündür. Özellikle vejeteryan diyetini takip eden, soya fasülyesinden yapılan gıdalarla protein alımını taşıyan, ancak soya izoflavon ilaçlarında bulunan östrojeni taklit eden kişiler olduğu için, erkeklerin sperm kalitesi ve hızı onu daha da zorlaştırmaktadır. Soya fasulyesinin birçok farklı gıdada takviye olarak kullanılması, tüketilen gıdaların içeriğine bakmak için bir zorunluluktur. Zaten fazla kilolu olduklarından, çok fazla östrojen üreten kadınların soya eklendiğinde ek bir östrojen hormonu alması sağlanır. Bu nedenle, soyanın aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Sağlıklı Gıda Ve Spor

Çeşitli gıdaları tüketmek, günde 3 öğün almak, zararlı maddelerden uzak durmak, en uygun düzeyde üreme sağlığını sağlamak için ek olarak yerleşik bir yaşam tarzını da benimsemek gerekir.Hem erkek hem de kadınların aktif bir yaşam tarzını benimsemeleri, böylece bedenlerinin en iyi şekilde çalışması gerekir. Bu nedenle, her gün ya da en az iki günde bir, yürüyüş yapmak için dışarı çıkarak mutlu olmamız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Çocuk sahibi olamıyorum: Bunları denediniz mi?

Her altı insandan biri hayatlarının bir döneminde kısırlık sorunu yaşadıklarını düşünebilir. Her şeyin hızlıca olmasını …