Çocuk sahibi olma şansını arttıran gıdalar

Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların da eşlerinin de sağlıklı, fit bir vücuda sahip olması, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, sağlıklı bir yaşam biçimi sürdürmesi çok önemlidir. Bu unsurlar hem çocuk sahibi olma ihtimalinizi, hem de sahip olduğunuz çocuğun sağlığını etkileyebilir.

Sağlıklı beslenmek hem erkek hem de kadınların çocuk sahibi olma ihtimalinde önemli bir etkiye sahiptir. Hormonal düzensizliklerden, iktidarsızlıktan veya yavaş yumurta üretiminden de muzdarip olsanız sayısız kişinin yüzleştiği bu sorunları yenmenize yardımcı olabilecek birçok gıda mevcut.

Erkeklerin çocuk sahibi olma şansını arttıran gıdalar

Nar suyu: Nar antioksidan döngüdeki güçlü oyunculardan biridir. Araştırmalara göre nar suyu erkeklerde hem sperm sayısını hem de sperm kalitesini arttırabilir.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdekleri erkeklerde testosteron seviyesini yükselten ve sperm sayısını arttıran çinko yönünden zengindir. Ayrıca kabak çekirdeği cinsel organlara kan akışını arttırna ve cinsel fonksiyonu iyileştiren omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

Sarımsak: Sarımsak erkeklerin çocuk sahibi olma ihtimalini arttırdığı ve erken düşüklerde rol oynayabilen kromozom kırıklarını engellemeye yardımcı olduğu bilinen selenyum minerali açısından çok zengindir. Düzenli bir şekilde sarımsak tüketmek çocuk sahibi olma şansınızı ciddi bir şekilde arttırabilir.

Kırmızı biber: Kırmızı biber üreme sistemini ateşleyen, stressi azaltan, mutlu hissetmenizi sağlayan hormonları arttıran endorfin üretimini uyarır. Ayrıca demir emilimini arttıran C vitamini için de çok iyi bir kaynaktır.

Kadınların çocuk sahibi olma ihtimalini arttıran gıdalar
Bal: Kadınların doğurganlığını arttırdığı düşünülmektedir. Bal, diyetinizin kalitesini yükseltir ve çocuk sahibi olma ihtimalinizi arttırır. Yumurtalık işlevlerini uyaran ve üreme sistemini besleyen aminoasit ve minerallerden inanılmaz ölçüde zengindir.

Kırmızı et: Yumurtlamayı destekleyen ve verimli hücre bölünmesini sürdürmeyi sağlayan çinko açısından oldukça zengindir. Kırmızı et ayrıca yumurtlama fonksiyonlarından kaynaklanan kısırlık riskini azaltır ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve fonksiyonunda önemli rol oynar.

Fındık: İçerdiği yüksek oranda E vitamini ile kadınlarda cinsel gücü arttırır, aynı zamanda embriyoları düşük riskinden korur.

Fırınlanmış patates: B vitamini ve E vitamini açısından zengin olan patates, hücre bölünmesinin sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olarak sağlıklı yumurta hücresinin oluşma şansını arttırır.

İlginizi Çekebilir

GDO’lu Ürünlerin Kısırlık Üzerinde ki Etkisi Nedir?

GDO Nedir? “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” tabirinin kısaltılmış halidir. Canlının genetik mirasında yer almayan gen veya …