Doğurganlığı Arttıran Besinler

Doğurganlığı Arttırmak İçin 6 Beslenme Değişikliği

Harvard Üniversitesi’nde beslenme ve doğurganlık üzerine yapılan bir araştırmaya göre; kontrol edemediğiniz yaş ve genetik gibi faktörlerin aksine, belirli gıdaları doğru olanlar ile değiştirmek, doğurganlığı arttırmak için tıbbi müdahale olmadan sizin yapabileceğiniz bir şeydir. Bu yazımızda, doğurganlığı arttırmak için 6 beslenme değişikliği önerisini bulabilirsiniz…

1. Karbonhidrat Değişimi

Kompleks karbonhidratlar, yani sindirimi daha uzun süren, lif ve besin yönünden zengin karbonhidratları tercih edin ve aşırı işlenmiş olanlardan kaçının. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, kurabiye kek gibi kötü karbonhidratlar çabuk sindirilir ve bu da kan şekerini hızlı yükseltir. Çalışmalar, yüksek şeker seviyelerinin yumurtlamayı zorlaştırdığını gösteriyor.

2. Yağ Değişimi

Trans yağlarından kaçının ve daha sağlıklı olan doymamış yağları tercih edin. Trans yağlar, kan dolaşımınızdaki insülin miktarını arttırır. Yüksek insülin seviyeleri, yumurtlamayı etkileyen birçok metabolik rahatsızlığa neden olur.

3. Protein Değişimi

Fasulye gibi bitkisel protein kaynaklarından daha fazla protein alın ve kırmızı etten daha az protein alın. Fasulye, fındık, tohum ve tofu gibi bitkisel protein kaynakları, sağlıklı yağlarla gelir ve kalorileri nispeten düşüktür ve kilo kaybı için faydalı olabilir.

4. Süt Ürünleri Değişimi

Yapılan çalışmalar, bir kadının beslenme programında ne kadar çok az yağlı süt ürünleri varsa, hamile kalmasının da o kadar zorlaştığını gösteriyor.

5. Kafein Tüketimi

Bundan böyle daha az kahve, çay ve alkol tüketin ve şekerli içeceklerden tamamen kaçının.

6. Multivitaminler

En az 400 mikrogram folik asit ve 40 ila 80 miligram demir içeren günlük bir multivitamin alın. Araştırmalara göre günlük 400 mikrogram folik asit içeren günlük multivitamin alan kadınlarda, kısırlık sorunu yaşama riski %40 daha az.

 

İlginizi Çekebilir

Çocuk sahibi olamıyorum: Bunları denediniz mi?

Her altı insandan biri hayatlarının bir döneminde kısırlık sorunu yaşadıklarını düşünebilir. Her şeyin hızlıca olmasını …