Kahve Kısırlık Yapar Mı

Kahve Kısırlık Yapar Mı?

Kahve, Türk kültüründe büyük bir yere sahiptir ve bu nedenle her erkek ve dişi kişinin ciddi bir kahve tüketicisi olması normal sayılır. Son yıllarda ortaya çıkan kahve zincirleri, Türk kahvesi hariç her çeşit filtre kahve, hazır kahve, vb. toplumun her bölümüne kahvenin getirilmesini sağladı ve bu nedenle kahve tüketimi her zamankinden daha yüksek olmaya başladı diyebiliriz. Yani, kahvenin kısırlık yapıp yapmadığı, özellikle bebek sahibi olmak isteyen ebeveynler için önemlidir. Bu soruyu cevaplamak için kahve ve insanların doğum mekanizmalarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kahve Kısırlık Yapar Mı

Kahve Zararlı Mıdır?

Kahvenin içindeki kafein, bizi uyanık tutan maddedir ve bu madde ayrıca çay ve diğer uyarıcı içeceklerde de bulunur. Ancak kahve, kafeini içinde çok daha zengin olan bir içecektir, uzun vadede bağımlılık yaratabilir ve uyanıklık etkisiyle bizi uyanık tutmaya yaramaktadır. Kafeinin kahvedeki bu uyarıcı etkisi, kan damarları ve dolaşım sisteminde bazı değişikliklere neden olur.

Bu nedenle, küçük miktarlarda kahvenin tüketilmesinin ciddi bir etkisi yoktur, ancak sabit kafein alımı, vücutta ciddi bir bağımlılığa neden olur ve bu da hamilelik üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir.

Gebelik Oluşumu

Hamilelik resmi olarak spermin annenin bir yumurtası ile döllenme yeteneği ile başlar ve uterustaki döllenmiş yumurta, kendisini besleyen bir yapı yaratmaya başladığı fallop tüplerinden düşer. Başka bir deyişle, bebeğin gelişimi sırasında onlara yardımcı olacak plasenta denilen yapı, kan damarları ile oluşur.

Bebek, annenin tükettiği her şeyden etkilenir. Plasentadan geçen besinleri tüketir. Doğum zamanı geldiğinde, bebek rahim boyunca ilerleyerek dünyaya gider. Hamileliği başarılı bir şekilde başlatmak ve sonlandırmak için bu aşamalarda problemlerden kaçınılmalıdır.

Kahve Kısırlık Yapar Mı

Kahve İnfertilite Yapar Mı?

Kahvedeki kafein maddesinin hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında çeşitli yan etkileri vardır. Bilim adamları henüz tam anlamıyla çalışmalar yapsalar da,bu etkilerin bilimsel temelini istatistiksel olarak bulamıyorlardı.Araştırmalar 5 gün daha fazla kahve içen kadınlarda gebelik oranının % 50, doğum oranının ise% 40’a düştüğünü gösteriyor. Başka bir deyişle, aşırı tüketimden kaçınmak, canlı bir doğum olasılığını ciddi şekilde azaltır.

Bu anlamda sigara kadar tehlikeli olmamasına rağmen, kafeinin hamilelik düşmanı olduğu söylenebilir. Sperm kalitesindeki azalma hem sperm hareketlerinin yavaşlamasına hem de sperm formlarının yumurtaya girmemesine neden olur, spermin genetik materyalindeki bozukluklar da yumurtayı etkiler.

İlginizi Çekebilir

Çocuk sahibi olamıyorum: Bunları denediniz mi?

Her altı insandan biri hayatlarının bir döneminde kısırlık sorunu yaşadıklarını düşünebilir. Her şeyin hızlıca olmasını …