Kök hücreler doktorların kısırlığı anlamasına nasıl yardım ediyor?

Kök hücreler haberlerde sık sık geçiyor. Kök hücre teknolojisi karmaşık ve anlaşılması zordur ancak hücrelerin ve hastalıkların gelişimi konusundaki ufkumuzu inanılmaz bir şekilde açmıştır.
Kök hücre nedir?
Kök hücre basitçe açıklamak gerekirse birçok faklı khücre türüne farklılaşma yeteneği olan hücreye denir. Bir çeşir “ana hücre”dir. İlk kök hücre döllenmiş yumurtadır. Döllenmiş yumurta hücresi ardarda bölünerek insan vücudunun tüm hücrelerini oluşturur ve yalnızca bir hücreden bir insan oluşturur.
Embriyonik kök hücreler araştırmalar için çok önemlidir ancak bu konunun tartışmalı bir tarafı da var. Bazı insanlar embriyonik kök hücrelerin araştırma için yeni hüceler üretmede kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyor –bu hücreler hiçbir zaman bir insan hayatı meydana getirmek niyetiyle oluşturulmasa bile.
Erişkin vücudunda halen bir miktar kök hücre bulunur. Bu hücreler vücutta yeni kan hücreleri ve vücut hücreleri üretmede kullanılırlar. Bir kök hücre başka yönlerde farklılaşabilen birçok yeni hücre oluşturabilir. Yani yeni kırmızı ve beyaz kan hücreleri oluşturmak her zaman mümkündür.
Kök hücreler kısırlığı anlamamıza nasıl yardım ediyor?
Bu çok yakın zamanda gerçekleşen, 2009 yılındaki bir makalede yayımlanan bir durum. Araştırmacılar ilk kez bir embriyo hücresini alıp ondan yumurta ve sperm hücrelerinin öncüllerini üretmeyi başardılar. Bu işlem üzerinde yapılan çalışmalar literatüre birçok yeni bilgi kazandırdı. Aynı zamanda bilim adamlarının yumurta ve sperm hücresinin insan vücudunda nasıl geliştiğini görmelerini sağladı.
Sperm ve yumurta hücresi üretiminin normal sürecini daha iyi anladıkça işler ters gittiğinde ne olduğunu da daha iyi anlamaya başlıyoruz. Kısırlık vakalarının birçoğu sorumlu spermlerdir –ya yeterli sayıda değillerdir ya da hareket kabiliyetleri bozuktur. Yumurta hücresinin nasıl oluştuğunu incelemek de döllenme konusuna ışık tutuyor –ki gebe kalamayan birçok kadında bu mekanizma sorunludur.
Yumurta hücresi ve spermin genetik sorunları
Bilim adamları yalnızca yumurta ve spermin vücutta nasıl üretildiğini incelemekle kalmıyor, bu önemli üreme hücrelerinin tekrar bir bebeği oluşturması ve ondan önceki erken evre embriyo oluşumunu da inceliyorlar. Kısırlık konusunda önemli faktörlerin bazıları genetik –ve bunların etkileri genellikle ortadadır ve erken etkilerini gösterirler. Kadın veya erkek daha bir aile kurmayı düşünmeden önce.
Sperm ve yumurta üretimi ile ilişkili genler
Araştırmacılar yumurta veya sperm hücrelerine dönüşmeye başlayan hücreleri özel bir boyama metodu ile göstererek, hangi genlerin kök hücrelerin sperm veya yumurta hücrelerine dönüşmesini tetiklediğini deşifre etmeye başladılar. Bir genin sürecin en başından beri rolü olduğunu ve erken embriyo döneminde bazı hücreleri yumurta ve sperm hücresi oluşturmaları için harekete geçirdiğini keşfettiler.
Kök hücre araştırmalarının uygulama alanları
Bütün bunlar çok ilginç, yalnız afedersiniz ama hamile kalamadığımda bunların bana nasıl yardımı dokunacak? Henüz daha önümüzde uzun bir yol var gibi gözükse de bu araştırmaların sonucunda yumurtalıklarınızdan yalnızca tek bir hücre alınıp daha sonra kendi vücudunuz dışında, dış ortamda –laboratuvarda- bu hücrenin sizin kendi yumurta hücrelerinizi oluşturmasını sağlayabiliriz. Sperm hücreleri için de aynı durum geçerli. Yeterince sperm veya yumurta hücresi üretemeyen çiftler, ileride kendi hücrelerinden üretilen sperm ve yumurta ile çocuk sahibi olabilirler.
Bazı bilim adamları bunun gerçekleşeceğini düşünmüyor. Genler hakkında edindiğimiz bu bilgiler doktorların vücudu daha sağlıklı yumurta ve sperm hücreleri üretmek için uyaracak ilaçları üretmesini sağlayacağını düşünüyorlar. Bu şekilde doğal yollarla gebelik oluşması için uygun kalite ve miktarda sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri oluşturulabilecek.