Polikistik Over Sendromu

 Polikistik Over

Polikistik over sendromu,düzenli ve yeterli çalışmayan ve etrafında küçük kistlerin yer aldığı yumurtalıkların olmasıdır.Bu durumu yaşayan bayanlarda adet dönemlerinde düzensizlik ve aşırı androjen salgılanması meydana gelir.Bu salgılamanın yükselmesine bağlı olarak vücutta tüylenme,kilo artışı ve akne şikatetleri görülür.Tüm bu sorunlar polikistik over sendromunun habercisidir.Burada asıl ifade edilmek istenen  etrafında oluşan minik kesecikler sonucunda yumurtalıkların şeklinin bozulmasıdır.

Sağlıklı bir bayan ayda bir kez yumurtlar ve bu yumurtayı tüplere bırakır.Bu sırada üretilen hormonlar düzenli adet görmeyi sağlar. Polikistik over sendromu yaşayan bayanlarda bu olmaz ve adet düzensizliği görülür bunun yanı sıra rahimde kalınlaşma ve aşırı kanama da meydana gelir.

Ülkemizde bayanların %15inde bu sendrom görülür.Polikistik over sendromunun sebebi kesin olarak bulunulamamakla beraber genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca fizyoloji ve hormonal bozukluklarda bu genetik etkenin fenotipte belirmesinde etkili olabilmektedir.

Polikistik over sendromu yaşayan bayanlarda adet düzensizliği genellikle küçük yaşta başlar ve fazlalaşarak devam eder.Fakat bu hastalık tüm hastalarda aynı şekilde seyretmez,bazılarında tüm belirtiler görülürken bazıları bunların çoğunu yaşamaz. Ayrıca beslenme,yaşama tarzı, refah düzeyi,fizyolojik ve hormonal etkenler de bu hastalığı etkilyebilmektedir.