Beslenme Şekli Sperm Parametresini Bozar Mu?

Evli çiftlerin çocuk sahibi olamamasının en önemli sebeplerinden birisi de kısırlık ve buna benzer rahatsızlıkların aktif olarak varlığını sürdürmesidir. Kısırlık ve benzeri rahatsızlıkların gelişiminde etkili olan faktörlerin yüksek oranda etkili olması ile daha önemli problemler de ortaya çıkabilir. Hem kadınlar hem de erkekler için kısırlık önemli bir sağlık problemidir. Bu nedenle ilgili rahatsızlığın gelişimini durdurmak için bireysel olarak çaba sarf etmek önemli bir süreçtir. Kişinin bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olması gerekir. Kısırlık ve benzeri rahatsızlığa yakalanan kişilerin birçoğunun ilgili rahatsızlığın gelişiminde etkili olan etmenler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı gözlemlenmiştir. Siz de bu durumda iseniz en yakında tedavi merkezine giderek bilgi alabilirsiniz.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığının gelişimine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Kısırlığın gelişiminde etkili olan faktörlerin süreklilik kazanması durumunda ise gelişim hızlanır. İlgili rahatsızlığın tedavi sürecinden önce çok daha kritik olan süreçlerden birisi de tanı koyulma sürecidir. Bu süreçte kişinin rahatsızlığı yeteri kadar önemsemesi gerekir. Rahatsızlığın çok daha ileri gidemeyeceğini düşünen ve bu konuda tahminde bulunan kişiler büyük bir hata yapmaktadır. Kısırlık ve buna benzer rahatsızlıkların genital bölgede kanser gibi riskli rahatsızlık gruplarına ulaşan sonuçları içerisinde barındırdığının bilinmesi gerekir. Aksi takdirde rahatsızlıkların gelişimi önemli oranda hızlanır. Bu gibi konularda uzman doktorlardan bilgi almak önemli bir husustur.

BESLENME ŞEKLİNİN KISIRLIK RAHATSIZLIĞINA ETKİSİ

Beslenme şekli basit bir eylem gibi görünse de kısırlık rahatsızlığını tetikleyen ana unsurlar arasında yer almaktadır. Kısırlık ve buna benzer rahatsızlıklardan kaçınan kişilerin beslenme şekillerine dikkat etmesi gerekmektedir. Vücut ve testis metabolizması arasında paralellik olduğu, yapılan bazı deneysel çalışmalar ile kanıtlanır. Bu nedenle sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle vücut metabolizmasının yavaşlaması, sperm kalitesinin de zarar görmesine yol açar. Beslenmede ağırlıklı olarak yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, trans yağ asitleri ve doymuş yağların tercih edilmesi testisin yağ metabolizmasını olumsuz etkiler. Yine son yıllarda yapılan araştırmalarda olumsuz beslenme şartları ile ortaya çıkan obezitenin, hem spermin moleküler-fiziksel yapısını, hem de doğacak bebeğin gelişimini etkileyerek kısırlığa zemin hazırlanır.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …