Gebe Kalma Durumunda Miyom Şikayeti Artar Mı?

Kadınların en büyük hayallerinden birisi çocuk sahibi olmaktır. Bu konuda yaş faktörü önemli bir değer olsa bile günümüzde kadınların doğal yollardan çocuk sahibi olması için uygun çalışmalar yapılabilmektedir. Eğer eşiniz bu konuda şüpheli bir yaklaşıma sahipse ona detaylı bir şekilde bilgi vererek destek olmanız gerekir. Çiftlerin en büyük problemi ise gebe kalma sürecinde yaşanan problemleri kendi kendilerine çözme eğilimleridir. Bu tip davranışlar var olan problemin önemini katlar ve problem büyüdükçe baş edilemez bir noktaya ulaşır. Gebe kalma sürecinde ortaya çıkan problemlerin birçoğu hamilelik sürecini de doğrudan etkiler. Miyom şikayetlerinin artması ise gebe kalma süreci ile doğrudan ilişkili bir şikayettir. Bu şikayetin belirli dönemlerde alındığı gözlemlenmiştir.

MİYOM NEDİR, NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR

Hamilelik süreci ile doğrudan bağlantılı olan miyom gelişiminin gebe kalmayı etkilediği biliniyor. Uzmanlar bu konuda sıklıkla uyarı yapıyor olsa bile birçok kadın ilgili sorun hakkında bilgi sahibi değildir. Miyom gelişimi ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak önemli bir ayrıntıdır. Her 3 kadından birinde görülen miyomlar özellikle üreme çağında sık rastlanıyor. Adet düzensizliğinden ağrıya, kısırlıktan düşüğe kadar pek çok olumsuz tabloya neden olan miyomlar, kişiye özel tedavilerle kontrol altına alınabiliyor. Bu tür şikayetler hem gebe kalma sürecinden önce hem de bu süreçte büyük oranda sıkıntı yaratabilir. Aynı zamanda ilgili süreci risk altında tutabilir. Kadınların bu konuda dikkatli olması gerektiği gibi uzman doktor gözetiminde olması da önerilir.

MİYOM OLAN HASTAYA ÖNERİLER

Miyom gelişimi görülen hastalara yönelik birtakım öneriler yapılmaktadır. Miyomların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte östrojen kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Kadında yüksek olan östrojen hormonunun menopozla birlikte düşmeye başlamasıyla birlikte miyomlarda da küçülme dikkat çeker. Miyomların ayrıca gebelik hormonu olan progesteron etkisine bağlı olarak da büyüdüğü görülmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi miyom tespit edilmesi durumunda miyomun yerleşim yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak miyomun alınması hastaya önerilir. Ancak miyomla birlikte gebeliğin hiçbir sıkıntı olmadan devam edebildiği de unutulmamalıdır. Bu uyarıları dikkate alarak gebe kalma sürecinizi yönetebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …