Kadında kısırlık belirtileri

Genç Yaşta Gebe Kalamama Riski Var Mı?

Çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olmak için yapmış olduğu çalışmalar çoğu zaman olumsuz sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda çiftlerin tedavi yöntemlerini takip etmesi gerekir. Sağlıklı olduğunu bilen çiftlerin böyle bir sonuca ihtimal vermemesi doğaldır. Ancak gebe kalma konusunda yapılan çalışmalar ne kadar başarılı olursa olsun sonuç olumsuz çıkabilir. Bu farklı etmenlere bağlı olarak gelişim gösteren bir durumdur. Her ne kadar gebe kalma konusunda kadının yaşı göz önünde bulunduruluyor olursa da olsun farklı sebeplere bağlı olarak kişiler çocuk sahibi olamayabilir. Bu gibi durumlarda tedavi sürecinin geciktirilmemesi ve tanının koyulması için kişinin harekete geçmesi gerekir. Eğer siz de benzer bir durum yaşıyorsanız uzman doktora görünmelisiniz.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ ETKİLERİ

Kısırlık rahatsızlığı kişiyi birçok açıdan etkilemektedir. Özellikle kişilerin çocuk sahibi olma hayallerini suya düşüren kısırlık rahatsızlığı bu konuda büyük bir etkiye sahiptir. Kısırlık rahatsızlığına yakalanan çiftlerin psikolojik etmenlerden dolayı olumsuz düşünceye kapılması da doğal bir sonuçtur. Bu noktada uzmanların bazı uyarıları bulunmaktadır. Eğer kısırlık rahatsızlığına yakalanmışsanız eşinizden destek almanız gerekir. Kişi destek bulamadığı takdirde psikolojik çöküntü içerisine girer. Aynı zamanda kişinin tedavi sürecini aksatmaması ve periyodik olarak tedavi uygulamalarını sürdürmesi gerekir. Kısırlık rahatsızlığına yakalanan kişilerin tedavi sürecini aksatmaması çok önemlidir. Çünkü tedavi süreci aksatıldığı andan itibaren rahatsızlık gelişim gösterecektir. İlgili rahatsızlık birçok sağlık problemine de neden olabilir.

GENÇ YAŞTA YAŞANAN SORUNLAR

Çiftler ilgili sorunlara genç yaşta da yakalanabilir. Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı değerlendirilirken, göz önüne alınması gereken en önemli faktör kadının yaşı olmaktadır. Çünkü yaş ilerledikçe, tüp bebek denemelerinde her zaman başarı elde etmek mümkün değildir. Bunun yanında ileri yaş faktörü bulunmayan genç çiftlerde de yapılan testlere göre her şey normal görünse bile gebelik oluşmayabilir. Genellikle iyi tüp bebek programlarında kadının yaşı 35’ten genç olsa da, her denemede başarı oranı yaklaşık % 60 oranındadır. 35-37 yaş grubunda başarı oranı % 45, 38-40 yaş arasında % 30, 40-42 yaş grubunda % 20 ve 42’nin üzerinde ise %10 oranındadır. Bu istatistikler genç yaşta kısırlık rahatsızlığı riskinin dikkat çeken verileridir.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …