İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. Günlü yaşantınızda sağlıklı beslenmediğiniz takdirde çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmanız mümkündür. Bu duruma önlem alınması gerektiğini vurgulayan uzman doktorlar beslenme şeklinin ne kadar önemli olduğunu defalarca vurgulamıştır. Kişilerin sağlıklı beslenerek birçok sağlık probleminden kurtulması mümkündür. Bu nedenle tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bazı besin gruplarının önemli oranda sağlık açısında risk yarattığı biliniyor. Uzman doktorların yaptığı açıklamaya göre aşırı derecede yağlı olan yiyeceklerin bu gruba dahil olduğu ve işlenmiş etlerin sağlık açısından büyük bir risk oluşturduğu biliniyor. Siz de bu tür yiyecekleri tüketmeyerek sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

KISIRLIĞIN GELİŞİM SÜRECİ

Özellikle beslenmeye bağlı olarak gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı kolay bir şekilde tedavi edilse bile basit nedenlerle kişinin yıpranmasına yol açabilir. Bu nedenle bireysel çaba ile kısırlık rahatsızlığına yakalanma riskini en aza indirmek mantıklı seçeneklerden birisidir. Uzman doktorların yapmış olduğu açıklamalar dikkate alınırsa bu konuda etkili çalışmalar yürütülebilir. Yiyecek türlerinden birçoğu kısırlık rahatsızlığına etki edebilecek düzeyde etkendir. Bu nedenle beslenme şeklinin bir diyetisyen eşliğinde düzene sokulması gerekir. Diyetisyenler sizlere uygun olan sağlıklı beslenme formüllerini sunacaktır. Siz de ilgili formülleri takip ederek kısa süre içerisinde sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Bu konularda uzman doktorlardan veya sağlık uzmanlarından destek almanız mümkündür.

İŞLENMİŞ ETLERİN KISIRLIK RAHATSIZLIĞINA ETKİSİ

Bazı yiyecek türleri kısırlık rahatsızlığını doğrudan etkiler. Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş ürünler, sperm kalitesini olumsuz etkiler. Yağ içeriği bol olan işlenmiş etlerin, soya ürünlerinin ve tatlılar semen kalitesini düşürücü özelliktedir. İşlenmiş etlerde; doymuş yağ asitleri, koruyucu maddeler ve hormonal artıklar bulunur. Doymuş yağ asitleri, vücuttaki serbest oksijen radikallerinin artmasına sebep olarak sperm kalitesini düşürmektedir. Bu durumun aksine özellikle soğuk deniz balıklarının tüketilmesi; sperm sayı ve şekline olumlu etki sağlar. Ayrıca sebze ve meyvenin düzenli olarak beslenme programının içinde yer alması, etin yeterli miktarda tüketimi, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması sperm kalitesini arttırır.

İlginizi Çekebilir

Mikro TESE Hangi Hastalara Uygulanır?

Erkek ve kadınların hayatı boyunca yaşadığı en sıkıntılı rahatsızlık kısırlıktır. Kısırlık rahatsızlığının sadece çocuk sahibi …