Ana Sayfa >> Önemli Bilgiler >> Kadınlarda Kısırlık Belirtileri
Kadınlarda kısırlık belirtileri

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlık, korunmasız olarak sık sık cinsel ilişkiye girilmiş olsa bile, çiftlerin çocuk sahibi olamaması anlamına gelir. Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin %85’i, bir yıl çalıştıktan sonra bunu başarıyor. Burada “kısır” kategorisine giren, diğer %15’lik dilim.

Kısırlık söz konusu olduğunda, en belirgin belirti hamile kalınamasıdır. Bir bebek yapmaya başlamadan önce üreme sisteminizle ilgili bir soruna işaret eden birkaç kadın kısırlığı belirtisi vardır. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 

  • Anormal adet kanamalar, üreme sağlığınız ile ilgili bir şeylerin doğru olmadığını gösterir. Kanamanızın ortalama bir durumda olmasına, az ya da çok olmamasına dikkat edin.
  • Adet düzensizliği de kadınlarda kısırlık belirtileri arasında yer alır. Peki, burada düzensizden kasıt tam olarak nedir? İki adet dönemi arasındaki süre çok uzun ya da çok kısa ise, adet dönemleriniz düzensiz demektir. Bu durumda mutlaka doktora gitmelisiniz.
  • Bazı kadınlar adet dönemleri sık sık düzensiz olurken, bazılarında ani bir şekilde görülebilir. Bunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, bir doktor görmeniz gerekir.
  • Adet dönemleriniz acı veriyorsa, sırt ağrıları ya da pelvik ağrılarınız varsa, kısırlığa neden olabilecek bazı temel rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.
  • Hormonal dengesizlik, kadınlarda kısırlığın ortak bir nedenidir. Vücudunuzda hormonal bir sorunu işaret eden belirtilerden bazıları; akne, cinsel isteksizlik, aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve ani kilo artışı. Bu belirtiler siz de de varsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Psikolojik Durum

Hem erkek hem de kadın için kısırlık rahatsızlığı önemli bir sağlık problemidir. Çiftlerin bu konuda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir