Küçük Yaşta Geçirilen Hastalıkların Kısırlık Rahatsızlığına Etkisi

Çiftlerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlık rahatsızlığıdır. Kısırlık rahatsızlığı nedeniyle birçok çift doğal yollardan çocuk sahibi olamaz. Çiftlerin çocuk sahibi olabilmesini engelleyen durumlar çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim gösterir. Birçok faktörün etkili olduğu kısırlık rahatsızlığının gelişimi konusu tanı sürecinde aydınlanmaktadır. Uzman doktor tanı sürecinde çiftlere birçok testin olduğu liste sunar. Hem erkek hem de kadın ilgili testleri teker teker yaptırmaktadır. Test sonuçlarından elde edilen bulgular değerlendirilir ve kesin olarak bir tanı konulur. Uzman doktor konulan tanı ile birlikte en uygun tedavi seçeneğini hastaya önerir. Böylece hastanın kısa süre içerisinde sağlığına kavuşması sağlanır ve rahatsızlığın gelişimi durdurulur. Siz de bu konuda önlem alarak oluşabilecek diğer rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığı birçok faktöre bağlı olarak gelişim gösterebilir. İlgili rahatsızlık açısından en önemli kural erken tanı sürecinin aksatılmamasıdır. Erken tanı süreci önemsenmediği takdirde rahatsızlık kısa süre içerisinde gelişim gösterecektir. Aynı zamanda kanser gibi riskli rahatsızlık gruplarına yakalanmakta mümkündür. Bu nedenle kişilerin yeterli oranda önlem alması ve uzman doktor gözetiminde olması gerekir. Her ne sebeple olursa olsun gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı ile bireysel mücadele etmek yanlış bir seçenektir. Kişinin bu tür rahatsızlıkları önemsememesi gelecekte çok daha farklı sağlık problemlerinin karşısına çıkmasına neden olabilir. Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele edecek olan bireylerin bu konuya dikkat etmesi gerekir.

KÜÇÜK YAŞTA GEÇİRİLEN HASTALIKLARIN KISIRLIĞA ETKİSİ

Kısırlık rahatsızlığı birçok etmene bağlı olarak gelişim gösterebilen bir rahatsızlık türüdür. Bu faktörlerin arasında çocukluk çağı kanserleri de gelmektedir. Çocukluk çağında sık görülen lenfoma rahatsızlığı ve lösemi rahatsızlığı gibi kanserlerin tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları ileri yaşlarda sperm elde edilmesinde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yetişkinlerde kemoterapi tedavisi öncesi sperm dondurmak mümkünken çocukluk döneminde bu önlemin alınması mümkün değildir. Çünkü, ergenlik öncesi testis dokusunda sadece erken evre sperm hücreleri vardır. Olgun dölleyebilir sperm hücresi gelişimi ergenlik ile tamamlanmaktadır. Yine aynı nedenle, çocuklarda henüz olgun sperm hücresi oluşmadığı için testis dokusunun alınıp saklanması ve ileride sperm elde etmek üzere dondurulması da mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …