Mikro TESE Hangi Hastalara Uygulanır?

Erkek ve kadınların hayatı boyunca yaşadığı en sıkıntılı rahatsızlık kısırlıktır. Kısırlık rahatsızlığının sadece çocuk sahibi olmaya engel olmakla kalmadığı ve kişileri psikolojik olarak yıprattığı da bilinmektedir. Kişiler ilgili rahatsızlık nedeniyle yoğun tempoda geçirdikleri günlük yaşantılarında önemli oranda yıpranır. Bu noktada doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak bir nebze negatif düşünce yapısından arınmak mümkündür. Ancak genel hatları ile kısırlık çiftlerin korkulu rüyası olarak tanımlanır. Bu tür rahatsızlıklara sahip olan kişilerin uzman doktora görünerek tanı koyulmasına yardımcı olması gerekir. Tanı koyulduktan sonra uygun olan tedavi seçeneği izlenir. Böylece kişilerin rahatsızlığın gelişimi ile mücadelesi başlar. Uzman doktorlar ise ilgili aşamalarda hastaları yakından takip etmektedir.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim gösterebilir. İlgili faktörlerin hayatınızdan uzak tutulması önemli bir süreçtir. Siz de kısırlık rahatsızlığı ile etkili bir şekilde mücadele etmek istiyorsanız var olan alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bu süreçte uzman doktorlar rahatsızlığın gelişimine etki eden faktörleri size söyleyecektir. İlgili faktörlerin etkisi en aza indirildiği takdirde etkili bir tedavi süreci takip edilebilir. Böylece tedavi sonucu kişilerin beklediği yönde olumlu olacaktır. Eğer siz de kısırlık hastalığı ile mücadele etmek istiyorsanız hem uzman doktorun söylediklerini dinlemeli hem de uzman doktor gözetiminde olmalısınız. Böylece etkili sonuçlar alabilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Aynı zamanda çocuk sahibi olma şansınız da artar.

MİKRO TESE NEDİR? KİMLER UYGULAYABİLİR?

Kısırlık tedavisindeki önemli seçeneklerden birisi de mikro TESE’dir. Her azoospermik hasta mikro TESE adayıdır. Tanı konulduktan sonra ilk yapılması gereken işlem genetik incelemedir. Erkekliği belirleyen Y kromozomu mutlaka değerlendirilmelidir. Y kromozomu üzerinde sperm yapımını kontrol eden AZF bölgesi ve bunun a, b, c alt bölgeliri bulunmaktadır. Bu bölgelerin kısmi veya tam noksanlıklarında sperm yapımında değişik derece sorunlar ortaya çıkabilir. Azf A bölgesinin tam noksanlığında, Azf B bölgesinin tam noksanlığında ya da her üç bölgenin tam noksanlığında sperm yapımı mümkün olmaz. Dolayısı ile bu hastalara mikro TESE uygulanmamaktadır. Bunun dışındaki her hastada mikro TESE ile sperm elde etme şansı bulunur.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …