Obezite ve Yağlı Beslenmenin Sperm Üretimine Etkisi

Birçok erkek obezite rahatsızlığı ile başa çıkmaya çalışırken çeşitli sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalır. Obezite olan erkeklerde sperm üretiminin beklenen kalitede olmadığı ve sperm üretiminin durma seviyesine geldiği gözlemlenir. Özellikle kilolu erkeklerin bu sorunu sık sık yaşadığı gözlemlenebilir. Kilolu erkeklerin yağlı beslenmeye devam etmesi ise ilgili problemleri farklı bir boyuta taşır. Eğer beslenme şekliniz aşırı yağlı ve sürekli bir şekilde hazırlanan yiyeceklerden oluşuyorsa bu durumda hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Aksi takdirde sonucu kısırlığa ulaşan önemli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Eğer beslenme şekli konusunda kendinize özel bir plan oluşturamıyorsanız bu durumda uzman diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz.

BESLENMENİN ÜREMEYE ETKİSİ NEDİR?

Beslenme şekli kişinin sağlıklı bir birey olmasını belirlediği gibi kişinin gelecekte yaşayacağı problemleri de tetikler. Bu nedenle kişilerin sağlıklı beslenmesi ve vücut kitle endeksine dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde kişilerin sağlık problemleri ile sık sık karşıya kaldığı gözlemlenebilir. Genellikle farklı sorunlara neden olan beslenme şekli üreme konusunda da olumsuz etki gösterebilme yeteneğine sahiptir. Eğer beslenme şekliniz düzgün değilse bu konuda uygun çalışmalar yaparak kısa sürede beslenme şeklinizi ideal seviyeye taşıyabilirsiniz. Kişinin boy kilo orantısı ve idea kilo seviyesinde olması önemli bir konudur. Aksi takdirde genital bölgede meydana gelen rahatsızlıklar gelişim gösterecektir. Siz de bu konuda önlem alarak kısa sürede etkili adımlar atabilirsiniz.

Doctor consults a young couple

YAĞLI BESLENMEMEYE DİKKAT EDİLMELİ

Yağlı besinler kısa sürede kilo alınmasına neden olduğu gibi kişinin bazı problemlerle baş başa kalmasına da neden olur. Vücut ve testis metabolizması arasında paralellik olduğu, yapılan bazı deneysel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle vücut metabolizmasının yavaşlaması, sperm kalitesinin de zarar görmesine yol açabilir. Beslenmede ağırlıklı olarak yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, trans yağ asitleri ve doymuş yağların tercih edilmesi testisin yağ metabolizmasını olumsuz etkilemektedir. Yine son yıllarda yapılan araştırmalarda olumsuz beslenme şartları ile ortaya çıkan obezitenin hem spermin moleküler-fiziksel yapısını hem de doğacak bebeğin gelişimini etkileyerek kısırlığa zemin hazırlamaktadır.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …