Yaşam Şekli Kısırlık Tedavisini Doğrudan Etkiler Mi?

Hem kadın hem de erkeklerde kısırlık rahatsızlığının tedavisi konusunda eksik bilgi görmek mümkündür. Bu durumda kadın ve erkeklerin uzmanlardan destek alması gerekir. Son derece önemli olan kısırlık tedavisi konusu bireyleri psikolojik olarak yıpratan önemli rahatsızlık grubu ile mücadeleyi geniş kapsamı ile ele alır. Bu noktada bireyin de çaba sarf etmesi gerekir. Eğer kısırlık tedavisi konusunda birey yeterli oranda çaba sarf etmiyorsa bu konuda yol kat etmek imkansızdır. Erkek ve kadınların kısırlık tedavisinde izlemesi gereken yollar bulunmaktadır. İlk olarak erkeğin ve kadının psikolojik destek alması ve birbirine destek olması gerekir. Bu kısırlık tedavisindeki süreçlerin başlangıç noktasıdır. Aynı zamanda kısırlık tedavisine başlangıç sürecini kolaylaştıran en önemi iki etmendir.

KISIRLIK TEDAVİNİ ETKİLEYEN UNSURLAR

Kısırlık tedavisini etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bunların başında hastaların psikolojik durumu ve sağlık koşulları yer almaktadır. Kısırlık rahatsızlığının gelişim süreci ve türü de önemli bir etkendir. Var olan tüm bu bulgular uzman doktor tarafından tanı sürecinde detaylı olarak incelenmektedir. Böylece erkeğin ve kadının verileri kısa sürede ortaya çıkarılır. Uzman doktor yaptığı değerlendirme ile bireylerin durumunu net olarak analiz edebilir. Böylece kısırlık tedavisini başlatır ve bu süreçte gerekli uyarı yapar. Kısırlık tedavisine başlayan çiftlerin bu süreçte normal yaşantısını bir nebze değiştirmesi gerektiği vurgulanır. Böylece daha sağlıklı bir yaşam tedavi sürecini hızlandıracaktır.

YAŞAM ŞEKLİNİN KISIRLIĞA ETKİSİ

Yaşam şekli kısırlık gelişimini ve tedavi sürecini doğrudan etkiler. Çevremizde sık rastladığımız birçok kimyasal maddenin de doğurganlık, gebelik kayıpları ve özürlü bebek doğurma ile ilişkili olduğu ispatlanmıştır. Pestisit (tarım zehri) ve solventlere (temizlik malzemeleri, yağ çözücü maddeler, boya, boya çıkarıcılar, yapıştırıcılar ve kozmetik ürünler gibi) maruz kalmak sperm sayısını yüzde kırk azaltmaktadır. Kaynakçılık ve fırıncılık gibi yüksek ısıya maruz kalarak çalışmak sperm sayısında azalmaya neden olur. Çiftler, sigarayı bırakma, alkol almama, kafeini azaltma, stresle başa çıkma, kilo verme gibi önlemler alarak tedavi sonucuna olumlu yönde katkı sağlayabilmektedir. Siz de bu unsurlara dikkat ederek tedavi sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …