Endometriosis

Endometrium rahimin en içte bulunan katmanıdır. Bazen endometrium dokusu rahmin dışında da görülebilir. Genellikle yumurtalıklar, follop tüpleri gibi üreme organlarında veya rektum gibi pelvik boşlukta ancak rahmin dışında bulunan organlarda endometrium dokusu bulunmasına endometriosis denir. Bu endometrium dokusu her ay adet kanaması ile birlikte dökülür, kanar ve kendilerini rahmin dışındaki dokulara ekerler ki bunlara endometriosis implantları denir. Endometriosis kadınları üreme çağlarında etkileyen bir hastalıktır. Endometriosis’in ne kadar sıklıkla görüldüğü tam olarak bilinmese de kadınlarda akut kasık ağrısına, karın ağrısına ve kısırlığa sebep olabilmektedir.
Endometriosis hem fallop tüplerinde tıkanıklık oluşturarak hem de yumurtalıklara zarar vererek kısırlığa neden olabilir. Ancak çalışmalar gösteriyor ki endometriosis ne kadar şiddetli olursa olsun, üreme organlarının nasıl zarar gördüğüne bakılmaksızın kadınlar endometriosis_diaghala doğal yollarla hamile kalma şansına sahipler. Kasık ağrısı sıklıkla hemen adet kanamasından önce başlar. Endometriosis sağlıklı çiftlerde görülen kısırlığın sebeplerinden bir tanesidir. Hem yumurtanın yumurtalıklardan başlayan yolculuğuna en gel olarak, hem yumurtlama üzerine olumsuz etkisi olan hormonların üretimini arttırarak hem yumurtanın döllenmesini zorlaştırarak hem de döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini zorlaştırarak kısırlığa sebep olabilir.
Endometriosis’in sebebi tam olarak bilinmemekle beraber muhtemel olarak görülen birkaç tane teori mevcut. Bir teoriye göre adet kanaması sırasında kopan endometrium dokusunun bir kısmı geriye fallop tüplerine doğru yol alır ve karın boşluğuna geçerek oraya yerleşir. Başka bir teori de endometrium dokusunun rahim dışında gelişmesine neden olan genetik bir doğumsal anomali olduğunu ileri sürer. Ancak Yale üniversitesinde son zamanlarda yapılan bir çalışmada endometriosis ile alakalı olabilecek ve yeni vakaları tespit etmeyi sağlayabilecek bir gen tespit edildi.
Yale üniversitesindeki bu çalışma ile bu çok sık görülen ancak henüz çok azı anlaşılabilen bu hastağa bir sebep gösterebilecek ilk çalışmaydı. Bu mutasyon hem potansiyel bir tedavi hedefi, hem de endometriosis riski taşıyan kadınları saptamamızı sağlayacak yeni bir tarama testi yapmak için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

İnfertilite Tedavisinde Tanısal Uygulamalar

Laparoskopi :  Laparoskopi göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini …