Laparoskopi nedir, Nasıl uygulanır

Laparoskopi

karın içini   ışıklı bir cihazla  incelemektir.Bu cihaz 1 cm  gibi dar bir alandan,göbek altından karın  içine yerleştirilir.Aydınlatma ile karın içindeki yapılar net olarak görülür.Kadın hastalıkları  ile ilgili sorunlarda sıkça kullanılır.Laparoskopi halk arasında kansız ve bıçaksız ameliyat olarak tabir edilir.

Endoskopi yöntemi ikiye ayrılır:

1.Laparoskopi

2.Histeroskopi

Laparoskopi Ne Zaman Uygulanır?

Genel cerrahide  ve bazı branşlarda kullanılır. Ancak daha çok kadın hastalıklarını ilgilendiren  bir uygulamadır.Aynı zamanda jinekolojide de pek çok tanıda  kullanılır.En sık olarak infertil hastaların takip ve tedavisinde kullanılır.Bu sayede hastaların fiziksel engelleri olup olmadığı anlaşılır.

Karın içinde tıkanıklık kist vb durumların tespit edilmesinde kullanılır.Kist,miyom ve dış gebelik gibi problemlerin kesin tanısında kullanılır.

Laparoskopi Ne Kadar Sürer?

Bu yöntem oldukça kısa sürer. Yaklaşık olarak 20-35 dk arasında sürer.Tabi hastanın hazırlanma süresi de vardır.Bu süreler tedavi şekline göre değişebilir.Ayrıca yapan kişinin tecrübesi de önemlidir.

Laparoskopi kontrol amaçlı tekrar yapılabilir. Genellikle 6 ay aradan sonra tekrar yapılmasında sakınca yoktur.Bu şekilde tedavinin gidişatı,etkinliği kontrol edilir.

İlginizi Çekebilir

İnfertilite Tedavisinde Tanısal Uygulamalar

Laparoskopi :  Laparoskopi göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini …