Uygulanan Tanı Yöntemleri

TRANSVAJİNAL ULTRASONOGRAFİ (Vajina yoluyla Ultrason)

“Transvaginal” yani vajinal yoldan yapılan Ultrason’da mesanenin boş olması sakınca yaratmadığı gibi daha olumlu sonuçların alınmasını sağlar. Üreme (İç genital) organlarının daha detaylı incelenebildiği bir Ultrason yöntemidir ve geçilecek batın katları olmadığından dolayı karından yapılan Ultrason’a göre daha çok tercih edilmektedir.

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG)

Rahim ağzı kanalı ve içi ile Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel anlamda incelenmelerini sağlayan yöntemdir ve ilaçlı rahim filmi olarak tabir edilmektedir.

HSG Hangi Durumlarda Uygulanır?

Uygulanacak tedavi öncesinde tüplerin açıklığının kontrolünde uygulanır.

Kürtaj ve benzer operasyonlar sırasında rahimde ya da rahim ağzında yapılan müdahaleler sonucu adet kanamalarının kesilmesiyle oluşan rahim ağzı tıkanıklıkları olasılığında uygulanır. Yine benzer nedenlerden dolayı meydana gelen “Asherman Sendromu” yani rahim içi yapışıklığı olasılığının incelenmesinde de uygulanmaktadır.

Tekrarlayan düşük yapan kadınların rahminde doğuştan itibaren bulunan gelişim kusurlarının varlığını incelemek için uygulanmaktadır.

HSG Nasıl Uygulanır?

Zamanlama olarak adet kanamasının tamamen kesildiği, adet döneminin birinci yarısında uygulanmaktadır. Zira adet kanaması önce rahim içerisinden tüplere, sonra da karın boşluğu içerisine dolarak sıkıntılara yol açabilmektedir. Bunun dışında olası bir hamilelik durumunda verilecek olası hasardan kaçınma gerekliliği de mevcuttur.

İlk etapta Jinekolojik inceleme ve değerlendirme işlemleri uygulanır ve Pelvik enfeksiyon belirtileri varsa giderilene kadar erteleme yapılır. Zira enfeksiyona rağmen uygulanan HSG rahatsızlığın yayılmasına sebebiyet vermektedir.

Uygulamada hasta Jinekolojik muayene durumunu alır ve “Sperkulum” aleti yerleştirilerek rahim ağzı görüntüsünün alınabilmesi amaçlanır. Rahim ağzının sabitlenmesiyle buradaki rahim ağzı kanalına pipete benzeyen ve “Kanül” adı verilen bir aletin yerleştirilmesi sağlanır. Kanül’deki enjektör aracılığıyla aşamalı bir basınçla özel bir sıvı (Kontrast madde) verilir ve bu sıvı röntgende bulunduğu bölgelerin “Radyoopak” yani beyaz renkte bir görünüme bürünmesini sağlar. Sıvının verildiği andan itibaren belirli periyotlarla röntgen filmleri birer birer alınır. Bir diğer yöntem olarak ise “Floroskopi” uygulanır ve sıvının geçişi aralıksız bir şekilde ekrandan izlenerek kaydedilir.

Röntgen ışınlarıyla uygulanmasına rağmen HSG’de ışın dozu düşüktür. Verdiği ağrı hissi az olduğundan genel anestezi altında yapılmaz.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Sayfa başında yer alan HSG görüntüsünde üçgen şeklindeki yapı rahim, alt tarafındakiler ise vajina ile rahim ağzı kanalıdır. Rahimin sağ ve sol yanında bulunan kılcal yapılar ise Fallop tüpleridir. Tüplerin devamında ise sözünü ettiğimiz sıvının karın içi boşluğunda yayılıp dağıldığı gözükmektedir. Bu filmde rahim içi tamamen normal ve tüpler iki taraflı açık durumdadır.

Rahmin içerisine sıvının ulaşamaması rahim ağzı kanalının tıkalı olduğu anlamını taşır.

Üçgen bir yapı olan rahim içerisinde görülen lekeler rahim içinde yapışıklık olduğuna işaret eder. Üçgen yapının bozulduğu durumlar ise doğumsal rahim kusuruyla ilgilidir.

Kılcal yapılar (Tüpler) görülemiyorsa ya da sıvının karın içi boşluğundaki dağılımı söz konusu değilse tüplerin tıkalı olduğu anlaşılır.

HSG ile Saptanan Sorun Nasıl Giderilir?

HSG yapılırken kullanılan sıvının yaptığı basınç, bazı durumlarda tıkanıklığı az olan rahim ağzı kanalı ya da fallop tüpünün açılmasını sağlayabilmektedir. HSG’nin tedavi ettiği yegane durum budur.

Fallop tüplerinin tıkalı olduğu anlaşıldığında hasta doğrudan tüp bebek tedavisine yönlendirilebilir. Bunun tercih edilmemesi durumunda Laparoskopi aracılığıyla tüplerdeki yapışıklığın sebebi araştırılarak tedavi yapılması gündeme gelebilir.

HSG’de rahim içindeki yapışıklıkların tedavisinde kullanılan farklı yöntemler mevcuttur. Yine rahimde yapısal anlamda kusur olması halinde ön tanı konulabilmektedir. Histeroskopi ile Laparoskopi’nin birlikte uygulanmasıyla da kesin tanıya ulaşılabilir. Uygulamalar sürerken sorunların çözümü de yapılabilir ancak birtakım doğumsal kusurlar söz konusu olduğunda açık ameliyat yapılmasına gerek duyulabilir.

İlginizi Çekebilir

İnfertilite Tedavisinde Tanısal Uygulamalar

Laparoskopi :  Laparoskopi göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini …