Tekrarlayan Düşüğe Neden Olan Faktörler

Tekrarlayan düşük, iki ya da daha fazla sayıda klinik gebelik kaybı olarak tanımlanır. 10 haftadan önce meydana gelen kayıplardan farklıdır. Klinik bir hamilelik, ultrasonla veya gebelik ürünlerinin patolojik tanılarıyla belgelenir. İki ya da daha fazla sayıda düşük öyküsü olan kadınlarda tekrarlayan düşük riski yaklaşık % 40’a kadar yükselir. Anne yaşının ilerlemesi de risk faktörleri arasında yer alır.

Tekrarlayan Düşük Neden Olur?

1. Genetik Faktörler 

Fetustaki kromozom anormallikleri, kayıpların yaklaşık % 60’ını oluşturur. Ekstra kromozomlar, en sık olarak yaşla ilişkilidir. 35 yaşın altında tekrarlayan düşük riski % 9-12 arasında. 40 yaşındaki kadınlarda bu oran yaklaşık % 50’ye yükselir. Fetustaki anormalliği teşhis etmek için implantasyon öncesi genetik tarama yapılabilir.

2. Anatomik Faktörler

Rahimdeki anormallikler, genellikle 12. haftadan sonraki düşüklerle ilişkilendirilir. Bu anormallikler, genel doğurgan nüfusunun yaklaşık %4’ünde, ancak tekrarlayan düşük sorunu olan hastaların yaklaşık %15’inde görülür. Farklı anormallikler ise rahmin gelişimsel bozukluklarıdır. Bunlar arasında rahmin kavisli olması gibi bozukluklar yer almaktadır.

 

3. Antifosfolipid Sendromu

Bu sendromun tekrarlayan düşük ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu hastalarda yapılacak testler; anatomik, hormonal ve kromozomal nedenler hariç tutulduktan sonra yapılmalıdır.

4. Hormonal ve Metabolik Faktörler 

Tiroid fonksiyonu anormal ise değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. TSH düzeyleri 2.5 mIU / L’nin altında olmalıdır. Kontrolsüz şeker hastalığı, tekrarlayan düşük ilişkili olabilir. Yüksek prolaktin seviyeleri, yeterli folikül gelişimini etkileyebilir. Tekrarlayan düşük yaşayan hastalarda, progesteron takviyesi hamilelik şansını yükseltebilir.