Tekrarlayan düşük nedenleri

Tekrarlayan Düşük Nedenleri

Tekrarlayan düşük ya da fetal kayıp sendromu; anatomik anomaliler, hormonal anormallikler, genetik anormallikler gibi birçok faktör ile ilişkilendirilir. Tekrarlayan düşüğe neden olan bu anormalliklerin birçoğu tedavi edilebilir ve normal bir hamilelik sağlanabilir. Tekrarlayan düşük teşhisi için, kaç tane ani ve açıklanamayan en az 2 veya daha fazla düşük olması durumunda, bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu yazımızda, tekrar eden düşüklerin ortak nedenlerini ve nasıl tedavi edildiğini bulabilirsiniz…

Tekrarlayan Düşük Neden Olur?

Çoğu hamilelik kaybı, kromozom anormallikleri ya da genetik anomalilerden kaynaklanır. Bu anormallikler; yumurta, sperm ya da erken embriyodan kaynaklanabilir. Gebeliklerin yaklaşık %15’i düşükle sonuçlanır. Bununla birlikte düşükler, genellikle gebeliğin ilk 3 ayı içinde gerçekleşir. Her iki kadından 1’i, hiç hamile olduğunu fark etmiyor. Düşük riski, tekrarlayan düşük ile birlikte daha da artar.

Anne yaşının ilerlemesi ile birlikte yetersiz yumurta kalitesi de düşük riski ile ilişkilendirilir. Zayıf yumurta kalitesi genetik anormalliklere yol açar. Bazen ebeveyn adaylarının genlerindeki anormaliler, rahme düşen embriyonun bundan olumsuz etkilenmesine ve gebeliğin sonlanmasına neden olabilir.

Bazen, rahimde de düşük yapmaya neden olan bir anormallikler olabilir. Bazı kadınlar düzensiz şekilli bir rahim ile doğabilir, bazılarında da rahimde zamanla anormallikler gelişebilir. Anne adayının bağışıklık sisteminin zayıf olması da yine tekrarlayan düşük nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bununla birlikte hormonal anormallilkler, tiroit hastalığı ve şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar da düşüğü tetikleyebilir. Ayrıca annenin kanında görülen anormallikler de gebelik kaybını etkileyebilir. Genel olarak konuşacak olursak tekrarlayan düşük nedenleri; stres, çevresel faktörler ve genetik faktörlerle ilişkilendirilmektedir.