Tekrarlayan düşükler

Tekrarlayan düşük
Tekrarlayan düşük

Gebeliği yarılamadan, yani gebeliğin 20. haftasından önce ya da bebeğin 500 gramlık bir ağırlığa ulaşmasından önce gebeliğin sonlanma durumu, düşük olarak adlandırılır. Neticesi düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış, 2 ve 2’den fazla düşük yaşamış kadınlarda tekrar düşük gebelik yaşama olasılığı %40′a yaklaşmaktadır. Buradan yola çıkarak; tekrarlayan düşük, bir kadının en az iki kere arka arkaya düşük yapmadır.Toplumdaki kadınların ortalama %1′i, tekrarlayan düşük sorunu ile yüz yüzedir.

Düşük gebelik, hamilelik sürecindeki kadının, gerek psikolojik gerek fizyolojik açıdan başına gelebilecek, en sıkıntılı durumlardan biridir. Sevinç ve yeni umutlarla başlayan gebelik, hüsran ve hayal kırıklığıyla son bulur.

Anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda kürtaj işlemini geciktirmeden (kanamanın olmasını beklemeden) yapmak gerekir..

Genel olarak düşüklerin en sık sebebi; dış fonksiyonlardan çok, bebekte oluşan anormallik veya sakatlıklardır. Bu anormallikler, çoğunlukla anne ya da babadan taşınan bir problemden çok, bizzat o gebelikte bebeğin oluşumu sırasında oluşan problemlerden kaynaklanır.

Düşük riskinin her gebelikte yaklaşık olarak % 15 civarında yaşanma olasılığı klinik olarak saptanmıştır. Sonuç olarak gebeliğin düşükle sonuçlanması, az rastlanana bir durum değildir. Dolayısıyla, sonraki gebelikler için karamsar olunmaması ve daima ileriye bakılması gerektiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Tekrarlayan düşük vakalarında, düşüğün nedenleri detaylı olarak araştırılır ve netice doğrultusunda bir tedavi yöntemi uygulanır. Babaya ve anneye ait kromozomal (genetik) anomaliler araştırılarak, rahime ait  anatomik, yapısal bozukluklar, rahim ağzı yetmezlikleri ve myomlar varsa ortadan kaldırılmalıdır. Varsa, diabet, guatr, süt hormonu yüksekliği gibi hormonal bozuklukların tedavisi yapılmalıdır.