Blastokist Transferi

Blastokist Transferi
Blastokist Transferi

Blastokist aşaması, embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulaştığı son aşamadır. Bu aşamada embriyo, rahim duvarına tutunmaya hazır ve oldukça gelişmiş vaziyettedir.

Günümüz teknolojisinde, geliştirilmiş laboratuvar ortamlarından yararlanılarak, ana rahmi dışında embriyonun yaşam süresi daha da arttırıldı. Bu sayede tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek gebelik oranlarının elde edildiği 5. ya da 6. gün transferleri yaygınlaşmaya başladı. Bu aşama 5. Gün blastokist transferi olarak adlandırılır. 5. Gün blastokist transferinde, döllenmiş olan hücreler 5 gün boyunca gözlemlenir ve içlerinde en iyi gelişmeyi gösterenler seçilerek, beşinci gün anne rahmine yerleştirilir.

Blastokist transferinin aşağıdaki gibi avantajları vardır:

– 5 gün boyunca gözlemlenen embriyoların içinden en iyisi seçilip anne rahmine yerleştirildiğinden, hem gebelik şansı artmış, hem de çoğul gebeliğin önüne geçilmiş olunur.

– Embriyolar, en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları bu süreçte yani blastokist aşamasında dondurulabilir.

Gebelik şansını arttırmak adına, son zamanlarda birçok tüp bebek merkezinde, blastokistin dış kabuğu özel yöntemler ile soyulduktan sonra, anne rahmine transfer yapılmaktadır. Blastokistin bu dış kabuğundan sıyrılabilmesi, rahme tutunabilme aşaması açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Daha önceden blastokist transferi uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememiş vakalarda, bu kılıfın kırılamamış olma olasılığı göz önünde bulundurulur.

Günümüzde yoğun bir şekilde araştırılmaya devam eden konuların başında ise blastokist transferinde başarıyı arttırıcı yöntemlerin neler olduğudur.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …