Neden Tüp Bebek?

Neden Tüp Bebek?

Gebe kalma yollarından biri olan tüp bebek yöntemi  en çok tartışılan uygulamalardan biridir.Bireyler birçok yolu denedikten sonra tüp bebek tedavisine başvurur.Burada hekimin hastaya yaklaşımı ve teşhisi oldukça önemlidir.Araştırma yapan hekim  hangi tedavi yöntemini uygulayacağına karar verir.Bu arada yaş faktörü unutulmamalıdır.Yaş ilerledikçe sperm ve yumurtalık kalitesi azalır.

Kısırlık tedavisinde Tüp bebek yönteminin seçilmesinin birçok nedeni vardır.  Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz :

  • Şu ana kadar kısırlık tedavisinde bilinen en başarılı tedavi biçimi olması
  • Son derece güvenilir ve hayati risk taşımayan bir tedavi şekli olması
  • Diğer uygulamalara nazaran kolay bir tedavi biçimi olması

Gelişen ve teknolojiyle birlikte tüp bebek tedavisinde de gelişmeler görülmektedir. Ülkemizde tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler genelde iki sebep için başvuruyor.

Bunlar ;

  1. Açıklanamayan Gebelik: Kısırlığın nedeni belli ise tedavi oldukça kolaylaşır.Lakin hiç bir bulgu olmamasına rağmen gebe kalamayan çiftler için bu durum sıkıntılıdır.
  2. Gebeliğin Ertelenmesi:  Tüp bebek yönteminin seçilmesinde baş vuran bireylerde genellikle ertelenmiş annelik durumu söz konusudur.  Sosyal Hayat, kariyer ve sosyal çevre nedenli ile ülkemizde bazen gebelik ertelenmektedir.  Son zamanlarda evlilik ve gebelik yaşları oldukça yükselmiştir.  Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kalitesi değişen sperm ve yumurtalar ise verimsizleşir ve döllenme azalır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …