Sigara ve Tüp Bebek Tedavisi

Sigara, gerek kadın sağlığını gerekse erkek sağlığını olumsuz yönden ciddi anlamda etkileyen faktörlerden olduğu gibi kısırlığa da yol açabilen bir maddedir. Sigara, hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

Bilindiği üzere belli bir süredir korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisine başvurarak bu sorunlarına çare aramaktadırlar. Bu doğrultuda çıkartılan istatistiklere göre, sigara tüketimine bağlı olarak %55 oranında erkek kısırlığı, %45 gibi bir oranda ise kadın kısırlığı ortaya çıkmıştır. Sigaranın erkekler üzerindeki en belirgin zararları spermde hareket bozukluğu ve sperm miktarında yaşanan azalmalardır.

Özet olarak sigara, üreme sistemi üzerinde olumsuz etki yaratarak doğurganlık oranında azalmalara neden olmaktadır. Vücuda alınan nikotinin yumurtalıklarda bulunan üreme hücrelerine zarar vererek yumurtada anomalilerin oluşmasına yol açması, sigaranın kadınlar üzerindeki etkilerinden sadece biri. Erken menopoz da sigaranın yol açtığı sorunlardan birisi. Doğal yollar ile gebe kalan anne adaylarına nazaran, sigara tüketen anne adaylarında gebelik şansı büyük oranda azalır. Daha da önemlisi, sigara tüketen anne adayının gebeliğinin düşük ile sonlanma oranı da oldukça fazladır.

Sigara kullanan kadınlarda döllenme yeteneğinde ve yumurta miktarında azalmalar meydana gelir. Şayet gebelik sağlanmış ise anne karnındaki bebekte sağlık açısından ciddi sorunlar oluşması kuvvetle muhtemeldir. Tüp bebek tedavisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen kadınların, tedavi başlamadan en az 3 ay önce sigarayı bırakması şarttır. Tüp bebek tedavilerindeki başarı oranı, anne adayının sigara kullanımını kesmesi ile doğru orantılıdır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …