Tüp bebek ve Akupunktur

Tüp Bebek ve akupunktur ilişkisi

Aşırı stres ve fertilize edilmiş yumurtanın transferinden sonra hücre bölünmesine devam edilmeme durumu tüp bebek tedavisinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir.  Endometrium tutunma sorunu damarlanma ve kalınlık durumuna göre değişkenlik gösterir.  Endometrium kalınlığı tutunumu sağlayacağından gebelik ve tüp bebek tedavisi için olmazsa olmazlardandır.  Akupunktur tedavisi ile bu kalınlık düzenlenmektedir ayrıca akupunktur limbik sistemin düzenlenmesini sağlar.  Böylece anne adayının tüp bebek tedavisinde başarı şansı yükseltilmiş olur.

Akupunktur tüp bebek ilişkisi akupunkturun tüp bebekte başarı oranının yükselmesidir.  Bu sebeple  günümüzde oldukça yaygınlaşan  bu yöntem, ABD ve birçok ülkede uygulanır hale gelmiştir.

Akupunktur – Ivf ilişkisinde bilimsel çalışmalar ve tarihi

Fertility & Sterility dergisinde 2006 yılında tüp bebek tedavisinde akupunktur tedavisinin kullanımı ile ilgili makaleler yayınlanmıştır.  Bu yayınlarda akupunktur tedavisinin gebelik ve başarı oranını artırdığı ifade edilmiştir.

Akupunktur – IVF ilişkisini incelemek için 2. çalışma ise Dr. Dieterle Stefan tarafından yapılmıştır.  Bu çalışmada 255 hasta kullanılmıştır.  Klinik gebelik oranı akupuntur yapılan hastalarda %33.9 olarak tespit edilmiştir.  Kontrol grubunda ise tam aksine gebelik oranı %15.6 olarak tespit edilmiştir.  Aynı şeklide tedaviler ve aradaki sayısal farklar oldukça anlamlı bulunmuştur.

Etkileri

Bu uygulamada belli bölgelere stimulasyon ile endorfin salgılanmaktadır.  Bu artış GnRH salınımını ve vücutta üretilen steroit öncüllü maddeler salınımını artırmaktadır.  Ayrıca uterusa ulaşan kan hacmi artar ve  endometriumun damarlanması gerçekleşir ve tutunum daha da artar.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …