Tüp bebek kaç kez denenebilir?

tüp-bebekTüp bebek tedavisinin kaç kez denenebileceği hakkında bilinen yada belirlenmiş net bir sayı bulunmamaktadır. Kısırlıkta tedavi süresi aralarında ortalama 2-3 aylık süre bulunması şartıyla, çiftlerin maddi ve psikolojik durumu el verdiği müddetçe tüp bebek tedavisi denenebilir. Her denemede çocuk sahibi olma ihtimali biraz daha azalsa da ve uzun tedavi süreci çiftler için bazı durumlarda zor ve yıpratıcı olsa da, umutsuzluğa kapılmadan ısrarcı olmakta yarar vardır. Çünkü her tedavi bir sonraki tedavi için rehber niteliğinde olup, başarısızlık sebebine göre yeni yaklaşımlar ve teknikler belirlenebilir. Bu sayede bir sonraki tedavi aşamasında başarı şansı arttırılabilir.

Özellikle ilk 4 tüp bebek denemesi başarı şansı daha yüksek olmakla beraber, sonraki programlarda başarı şansı düşebilir. Tekrarlayan programlarda başarıyı etkileyen etkenler de önemlidir. Kadının yaşı, infertelite sebebi ve kadının yumurtalık kapasitesi gibi etkenler başarıyı etkiler. Sonraki denemelerde kesinlikle bunlar göz önünde bulundurularak bir tedavi planı hazırlanmalı, aynı zamanda, embriyonun gelişimi, yumurta kalitesi ve rahim içi tutunma gibi etkenlerin de tüp bebek tedavisinde başarıyı etkilediği unutulmamalıdır. Dolayısıyla, nükseden başarısızlığı olan çiftlerin durumunun yeniden değerlendirilmesi ve ek ayrıntılı bir değerlendirme yapılması makul olacaktır.

Bu gibi durumlarda, myom, rahim içi yapışıklık, rahim iç duvarının yetersiz gelişimindeki yetersizlikler, kan pıhtılaşmasında bozukluk (trombofililer), polip ve anormal immünolojik cevap; anne ve/ya da babadan kaynaklanan genetik sorunlar ve tüplerin içinde sıvı birikmesi (hidrosalpenks) ve endometriyozis gibi etkenler yeni denemeler öncesinde değerlendirilebilir. Bunlarla birlikte, oosit ve embriyo kalitesini arttırıcı bazı ileri teknolojik tekniklerden de faydalanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …