Tüp Bebek Tedavisi ve Sperm Sayısı

Tüp Bebek Tedavisi ve Sperm Sayısı Faktörü

Tüp bebek sistemi oldukça yaygın ve  sonucunda çoğunlukla başarı elde edilen bir sistemdir.Her geçen gün binlerce kişi bu yöntemle çocuk sahibi olmaktadır.  Anne ve baba adayında tedavi edilebilecek sorunlar varsa bu sorunlar çözüldükten sonra tüp bebek uygulanmaya başlayabilir.

Sperm sayısı ve faktörü

Anne ve baba adaylarında karşılaşılan sorunların en önemlilerinden biri de sperm faktörüdür.  Nasıl ki anne adayının yumurta sayısı ve büyüklüğü tedaviyi etkilerse sperm sayısı ve kalitesi  tedaviyi önemli ölçüde etkiler.

Sperm sayısı ve kalitesi düşük olan bireylerin üremem verileri de düşüktür.  Bu tür sorun yaşayan bireylerin spermleri laboratuar ortamlarında incelenir ve kalite artırma çalışmaları yapılır ve yumurtaya penetre edilir.  Böylelikle döllenme gerçekleşmiş olur ve embriyo oluşur.  Menstruasyon gerçekleştikten sonra  embriyo anne adayına aktarılır.

Sperm sayısı nelere bağlıdır?  Nelerden etkilenir?

  • Sigara ve alkollü içecekler, sperm hücre sayısının ve kalitesinin düşürülmesinde önemli bir etkendir.
  • Düzensiz beslenme, fast food, kalitesiz ve sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar,
  • Uykusuzluk problemleri ve uyku düzeni bozukluğu,
  • Aşırı stres,çabuk öfkelenme tarzı olayların cinsel isteği azaltması

Gibi sebepler sperm kalitesini etkiler.Günümüzde oldukça yaygın olan alkol ve sigara tüketimi sperm kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir  .Düzenli hayatı olan bireyler bu konuda daha avantajlıdır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …