Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları denemeler sonucunda olumsuz bir tablonun ortaya çıkması ile birlikte alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilir. Ülkemizde de çok sık kullanılan tüp bebek tedavisi en iyi alternatif olarak gösterilir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Başarısız sonuçlarda ise tedavi tekrar yapılabilir ve olumlu sonuç alınabilir. Tüp bebek tedavisi çiftlerin hayallerine kavuşması için ideal çalışmalar yapılan en önemli tedavi seçeneğidir. Tıbbi imkanların kullanılmasıyla birlikte steril ortamlarda gerçekleştirilen tedavi seçeneğinin uygulama süresi de bilinmektedir. Tüp bebek tedavisinde süre kişiye ve tedavi uygulamalarındaki şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle çiftlerin özel durumları ve hastalıkları var ise sonuç almak gecikebilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde uzman doktorun vereceği talimatlara uymak son derece önemlidir. Uzman doktorların belirteceği uygulamaları aksatmadan yerine getirmelisiniz. Bu uygulamalar kapsamında ilk olarak çiftlerin tedavi için uygun olup olmadığına bakılır ve çiftlerin belirli testleri yapması talep edilir. İlgili testler tamamlandıktan sonra çiftler tedavi uygulamasına geçebilir. Birinci aşama kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması ile başlar ve devam eden süreçte kadındaki olgunlaşmış yumurtaların erkekteki canlı sperm hücresi ile döllenmesi sağlanır. Döllenme aşamasından sonra ise embriyo oluşumu meydana gelir. Bu noktadan sonraki süreci uzman doktorunuzun gözetiminde geçirmeniz önerilir. Oluşabilecek gelişmeler yakından takip edilmelidir. Aksi takdirde müdahale şansı kalmaz.

TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Her tedavinin bir uygulama süresi olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de belirli bir süre bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinin tamamlanması dört hafta ile altı hafta arasında sürer. Siz ve eşiniz, yumurta alımı ve gübreleme işlemleri için kliniğinizde yaklaşık yarım gün geçirmek isteyebilirsiniz. Embriyoların uterusa taşınması için iki gün ile üç gün arasında veya blastokist aktarımı ile beş gün altı gün arasında geri dönersiniz. Tüm bu periyotları uzman doktor gözetiminde sürdürmelisiniz. Çünkü tedavi öncesi, tedavi sırası ve tedavi sonrasında belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Uzman doktorlar sizleri ne kadar bilgilendirirse bilgilendirsin bu aşamaları yakından takip etme gereği duyar.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …