Tüp bebek tedavisi kanser riskini arttırır mı?

duzensiz-adetÜremek, insanın var oluş nedenlerinden biridir. Fakat gelişen teknoloji ile modern yaşamın insanlığa verdiği olumsuz etkilerden bir tanesi de infertelite bir diğer değişle kısırlıktır. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de 1.5 milyon çiftin çocuk sahibi olma sorunu ile yüz yüze geldiğini ortaya koyuyor.

Tüp bebek tedavisi öncesinde daha kolay tekniklerle çocuk sahibi olunup olunamayacağı araştırılmalıdır. Erkeğe bağlı sperm sorunu yoksa ve yumurtlama fonksiyonları olması gerektiği gibi ise genç çiftlerde tüp bebek tedavisine gerek yoktur. Yumurtlamayı arttıran teknikler ya da aşılama tedavisi yardımıyla daha kolay ve daha hesaplı bir biçimde sonuç alınabilir.

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin akıllarına takılan bir soru da tedavide kullanılan ilaçların kansere yol açıp açmadığıdır. Bugüne dek yapılan en geniş çalışmalar kısırlık tedavilerinde yararlanılan ilaçların kadınlarda kanser ihtimalini arttırmadığını göstermiştir. Meme ve rahim kanserleri için artmış bir risk gözlenmemiştir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra, hormon tedavisi görmüş kadınların rutin kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …