Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için sunulan tedavi yöntemleri arasında tüp bebek tedavisi yer almaktadır. Başarı oranı son derece yüksek olan ilgili tedavi yönteminin çiftleri olumlu sonuçlara ulaştırdığı biliniyor. Birçok çift tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığını test yaparak anlamaktadır. Tüp bebek tedavisi için yapılan başvurunun ardından uzman doktorlar çiftlere gerekli testlerin listesini sunmaktadır. Hem kadın hem de erkeğin ayrı ayrı uygulamakla yükümlü olduğu testler başarılı bir şekilde sonuçlandırılır ve uzman doktor sonuçları inceler. Tüm bu sonuçların ardından var olan rahatsızlıklar ve alerjik reaksiyonlar ortaya çıkartılır. Eğer tedavi için sorun yaratacak bir durum yok ise tüp bebek tedavisi uygulamaları başlatılır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı çiftlerin de bu aşamaları yerine getirmesi gerekir. İlk olarak kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması ve olgunlaşmış yumurta elde edilmesi sağlanır. Olgunlaşmış yumurtalık sayısı ne kadar fazla ise çocuk sahibi olma olasılığı da aynı oranda artış görecektir. Yumurtalık sayısının artışı ile birlikte kısa süre içerisinde kadının yumurtalıkları alınır. Daha sonra erkekten alınan canlı sperm hücresi ile birlikte döllenmesi sağlanır. Tüm bu işlemler steril ortamda yapılır ve tıbbi imkanlar sayesinde başarılı bir şekilde tamamlanır. Tüp bebek tedavisinde döllenme işleminin ardından embriyonun gelişimi izlenir ve bu süreç doktor gözetiminde yürütülür.

KİMLER TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEN YARARLANAMAZ?

Tüp bebek tedavisinden yaralanamayacak birçok insan bulunur. Bunlar uzman doktorlar tarafından belirlenir. Tüp bebek tedavisinde kritik eşikler bulunur. Bu eşiklere sahip olan bireyler tedavi olamaz. Tüp bebek tedavisi olunmasını engelleyen durumlar;

  • Hiçbir şekilde sperm hücresi elde etmek mümkün olmayan erkek hastalara,
  • Yumurtlama fonksiyonu bitmiş kadınlara,
  • Menopoz dönemindeki kadınlara,
  • Yumurtalıklarının ikisi de alınmış olan kadınlara,
  • Çeşitli sebeplerle rahmi alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanması mümkün değildir.

yukarıdaki şekilde sıralanabilir. Bu ve bunun gibi çeşitli rahatsızlıklara sahip olan bireylerin tüp bebek tedavisi olması ve tedaviden olumlu sonuç alması mümkün değildir. Bu nedenle kişilere test yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …